2 aylık bebek, doktor ve hastane yönetiminin kavgası nedeniyle öldü iddiası 2 aylık bebek, doktor ve hastane yönetiminin kavgası nedeniyle öldü iddiası

Yurtdışına çıkmak isteyen vatandaşlar için vize işlemlerinde önemli bir değişiklik yapıldı. Artık vize işlemleri Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı tarafından yürütülecek. Bu değişiklik, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edilen teklifle resmileşti.

Aracı Şirketlerden Vakfa Geçiş

Uzun süredir Türkiye'de vize işlemleri aracı şirketler tarafından yapılıyordu. Ancak, yeni düzenlemeyle birlikte bu işlemler Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı'na devredilecek. Bu sayede vize gelirlerinin büyük bir kısmı devlete kalacak. AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, 2023 yılında aracı firmaların yaptığı vize faaliyetlerinden dolayı bütçeye yalnızca 1,1 milyar lira aktarıldığını belirtti. Bu rakam, aracı şirketlerin elde ettiği vize gelirlerinin sadece yüzde 20'sini oluşturuyor. 2023 yılında aracı şirketlerin toplam vize geliri 5,5 milyar lira olarak hesaplandı, bu gelirin 4,4 milyar lirası ise şirketlerde kaldı.

Dışişleri Bakanlığı’nın Açıklamaları

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yasin Ekrem Serim, Dışişleri Bakanlığı'nın 58 ülkede, 12 farklı şirketten vize aracı hizmeti aldığını ve bu şirketlerin genellikle Türk firmaları olduğunu söyledi. Ancak yeni teklifle birlikte, vize aracılık hizmetlerinin Dışişleri Teşkilatını Güçlendirme Vakfı tarafından verilmesi öngörülüyor.

Vakfın Gelir Kaynakları

AK Parti Uşak Milletvekili İsmail Güneş, vakfın bağış ve yardımlar ile vize işlemlerinden gelir elde edeceğini belirtti. En önemli gelir kaynağının vize işlemleri olacağını vurgulayan Güneş, vakfın şirket kurup vize işlemlerini yaparak gelir elde edebileceğini ifade etti.