Tùrkiye, 31 Mart'ta yerel yöneticilerini belirlemek üzere sandık başına gitti. Seçimlerde, CHP 35, AK Parti 24, DEM Parti 10, MHP 8, Yeniden Refah Partisi 2, BBP ve İYİ Parti ise 1 belediye başkanlığı kazandı. Seçimlerin sonuçlarına ilişkin kesin olmayan verilerin açıklanmasının ardından, itiraz süreci başladı. 2 Nisan'da saat 15:00'e kadar ilçe seçim kurullarına sandık kurulu tutanakları ve kararlarına itiraz edildi. Bu itirazlar, 4 Nisan'a kadar ilçe seçim kurulları tarafından değerlendirildi.

Uçak Türbülansa Girdi: 1 Ölü, 30'dan Fazla Yaralı Uçak Türbülansa Girdi: 1 Ölü, 30'dan Fazla Yaralı

İlçe seçim kurullarının kararlarına itiraz eden siyasi partiler ve bağımsız adaylar, sonraki aşamada il seçim kurullarına başvurdu. İl seçim kurullarına itirazlar 5 Nisan Cuma gününe kadar yapılabildi ve bu itirazlar 7 Nisan Pazar gününe kadar sonuçlandırıldı.

İl seçim kurullarının verdiği kararlara karşı yapılan son itirazlar, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) iletiliyor. YSK, il seçim kurullarının kararlarına yapılan itirazları değerlendirmeye devam ediyor ve bugün saat 17.00'a kadar son itirazları kabul edecek. Böylelikle, siyasi parti ve bağımsız adayların 2 Nisan'da başlayan olağan itiraz süreci 10 Nisan Çarşamba günü saat 17.00 itibarıyla sona erecek.

İtirazlar sonucunda YSK'ye toplamda 81 itiraz iletildi. Bu itirazların 18'i AK Parti'den geldi ve bunlardan 17'si reddedilirken, 1'i kabul edildi. En fazla itirazı açıklayan parti CHP oldu. CHP'nin 24 itirazının tamamı reddedildi. MHP'nin 9 itirazı da reddedilirken, Dem Parti'nin 12 itirazından 2 tanesi kabul edildi. Yeniden Refah Partisi'nin 9, BBP'nin 4, İYİ Parti ve Vatan Partisi'nin ise 1 itirazı reddedildi.

Ayrıca, 7 Nisan'da başlayan olağanüstü itiraz süreci 14 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek. YSK'nin itirazları değerlendirmesinin ardından kesin seçim sonuçlarının açıklanması bekleniyor.