Bakan Tekin: Dil derslerini dört temel beceri üzerinden ölçelim dedik Bakan Tekin: Dil derslerini dört temel beceri üzerinden ölçelim dedik

Dünya Sıralamalarında Öne Çıkan Üniversitelerden Mezunlara Doğrudan Denklik

YÖK’ün Resmi Gazete’de yayımladığı yeni düzenlemeye göre, uluslararası alanda tanınan derecelendirme kuruluşları tarafından ilk 400 içinde sıralanan üniversitelerden mezun olan öğrencilere, Türkiye’deki üniversiteler için gerekli olan denklik işlemleri doğrudan verilecek. Bu, tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk gibi çeşitli programları kapsayacak şekilde geniş bir yelpazede uygulanacak.

YKS Zorunluluğu Kalkıyor

Önceden belirli koşulları yerine getirmesi gereken ve ilk 1000 sıralamasında yer alan üniversite mezunları için Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) zorunluluğu artık aranmayacak. 

Denklik İşlemlerinde Bireysel İnceleme

İlk 1000 dışında kalan üniversitelerden, özellikle tıp, diş hekimliği, eczacılık ve hukuk alanlarında eğitim almış öğrenciler için ise YKS’ye girme şartı devam edecek. Ancak, bu öğrencilerin YKS’deki başarı sıralamaları ve transkriptleri dikkate alınarak, denklik başvuruları bireysel olarak incelenecek.