Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar, 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre tercih yapacak adaylara yönelik önerilerde bulundu. Öğrencilere verdiği mesajlarda, tercih sürecinin geleceğin şekillenmesinde kritik bir aşama olduğunu ve Yükseköğretim Kurulu olarak onların bu sürecini kolaylaştırmak için çalıştıklarını vurguladı.

Öncelikle, depremzede öğrencilere, gazilerin ve şehit yakınlarının eğitim imkanlarına erişimini desteklemek amacıyla özel kontenjanlar sağlandığını belirtti. Bu kontenjanlar sayesinde, bu zorlu süreçleri yaşayan öğrencilerin eğitim hayatına daha olumlu bir katkı sunulmaya çalışıldı.

Ayrıca, 34 yaş üzeri kadın öğrencilere de özel kontenjan tanımlandığına dikkat çekti. Bu uygulamanın amacı, geçmişte yükseköğrenim fırsatlarından tam olarak yararlanamamış kadın öğrencilere, tekrar üniversite eğitimi alma şansı vererek onların hayatında yeni kapılar açmayı hedeflemek.

Başkan Özvar, öğrencilere tercihlerini yaparken Yükseköğretim Kurulu ve diğer kurumların sağladığı burslar, staj imkanları ve mezuniyet sonrası istihdam olanaklarını dikkate almalarını önerdi. Bu olanakların, eğitim hayatlarını daha anlamlı kılacağına ve gelecekte daha donanımlı bireyler olarak yetişmelerine katkı sağlayacağına dikkat çekti.

Tüm öğretmenleri ilgilendiriyor! MEB'den 24 Kasım Öğretmenler Günü Genelgesi... Tüm öğretmenleri ilgilendiriyor! MEB'den 24 Kasım Öğretmenler Günü Genelgesi...

Aynı zamanda, Yükseköğretimin ülke için taşıdığı önemin farkında olduklarını belirtti ve bu alanda kaliteyi artırmak ve öğrencilere daha iyi imkanlar sunmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını ifade etti. Eğitimin sadece bireylerin değil, toplumun geleceği için de önemli olduğunu vurgulayarak, ülke genelinde daha nitelikli bir yükseköğretim hedefine ulaşmak için çaba sarf ettiklerini söyledi.

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar'ın bu öneri ve mesajlarıyla, adayların tercih dönemini daha bilinçli ve doğru kararlarla geçirmeleri ve gelecekte başarılı bir eğitim hayatına adım atmaları hedefleniyor. Yükseköğretim kurumlarına başvuru sürecinde, öğrencilere sunduğu destek ve kolaylıklarla da bu süreci daha adil ve kapsayıcı hale getirmek amacı güdülüyor.