Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 8-9 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilecek Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için büyük bir güvenlik önlemi aldı. Sınavın soru kitapçıklarının basımından dağıtımına kadar tüm süreçler, yaklaşık 100 personelin dış dünyadan tamamen izole edildiği bir ortamda gerçekleştirilecek.

Kapalı Matbaa Merkezi Nerede?

Bakan Tekin: Dil derslerini dört temel beceri üzerinden ölçelim dedik Bakan Tekin: Dil derslerini dört temel beceri üzerinden ölçelim dedik

ÖSYM'nin Florya, İstanbul'daki kapalı matbaa merkezinde başlayan çalışmalar, sınavın son günü olan 9 Haziran'a kadar sürecek. Söz konusu merkez, penceresiz ve yüksek güvenlik önlemleriyle donatılmış durumda.

Güvenlik Önlemleri ve Çalışma Koşulları

Kapalı matbaa merkezinde çalışacak personel, sınav sorularının güvenliğini sağlamak amacıyla 40 gün boyunca dış dünya ile her türlü iletişimden kesilmiş olacak. Bu süre zarfında personelin tüm temel ihtiyaçları merkez tarafından karşılanacak.

Sınav Kitapçıklarının Basım ve Dağıtımı

Yaklaşık 20 bin metrekarelik bir alana kurulu olan kapalı merkezde, günlük 200 bin soru kitapçığı basılacak. Bu kitapçıklar, özel poşetler içinde ve RFID sistemleriyle takip edilerek, elektromekanik kilitlerle güvenlikli tırlara yüklenip sınav merkezlerine sevk edilecek.

Çalışanlara Özel İmkanlar

ÖSYM, kapalı dönem boyunca personelin motivasyonunu ve rahatını sağlamak için çeşitli sosyal imkanlar sunuyor. Sinema ve spor salonları, bilardo masaları, masaj koltukları gibi eğlence ve dinlenme alanları, personelin hizmetine sunuldu.

Çöp Yönetimi ve Güvenlik Önlemleri

Kapalı matbaa merkezindeki çöpler, sınav güvenliğini sağlamak amacıyla dışarı çıkarılmayacak ve eksi 18 derecede saklanacak. Sınav sonrasında ise özel yöntemlerle imha edilecek. Ayrıca, sınavın güvenliği için Faraday kafesi ve sinyal karıştırıcı jammer sistemleri gibi teknolojik önlemler de devreye alındı.