AYT'ye 10 saat kala Türkçe ve matematik ağırlıklı 24 soru, yurt dışı kaynaklı olduğu değerlendirilen bir hesap tarafından Telegram'da paylaşıldı. Soruları binlerce aday gördü. Bu sorular sınavda çıktı mı? Bu durum 13:15'te sınav bitince netleşecek. İçişleri Bakanlığı ise iddiayı yakın takibe aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İspanyol Gazeteciye Sert Yanıt: "Başını Sallama Ben Sallamıyorum" Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İspanyol Gazeteciye Sert Yanıt: "Başını Sallama Ben Sallamıyorum"

Sözcü'den Sultan Uçar'ın haberine göre, 3 milyon 36 bin 945 üniversite adayının başvurduğu Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)'ye gölge düştü. Telegram üzerinden yayın yapan, yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen bir hesap, 8 Haziran'da TYT sonrası sınavda çıkan 3 soruyu, sınav biter bitmez ÖSYM'den önce paylaşmıştı.

TYT Soruları Sızdırıldı mı?

Adaylar, bu soruların sınavda yer aldığını doğruladı. ÖSYM, TYT sorularını hala resmi olarak açıklamazken, TYT'de yaşanan bu durum sınav sonrası olduğu için çok ciddiye alınmadı.

24 Soru Paylaşıldı

ÖSYM, sınavın ilk aşaması olan Temel Yeterlilik Testi (TYT)'deki bu 3 soruyla ilgili bir açıklama yapmazken, bu kez dün gece saat 24:00 sularında, yani sabah 10:15'de başlayan sınavdan 10 saat önce, 2024-AYT'de çıkacağı iddia edilen 24 soru yine aynı hesap tarafından Telegram'dan paylaşıldı. On binlerce kişi Türkçe-matematik ağırlıklı paylaşılan soruları gördü. Paylaşımda, "Sınavınız iyi geçer umarım. Ben elimden geleni yaptım sizin için" şeklinde bir temennide bulunuldu.

Adaylar ve Aileler Huzursuz

Adaylar ve aileler, gece boyu soru paylaşılması nedeniyle huzursuz olurken, ÖSYM yine bir açıklama yapmadı. Sınav, normal seyri ile 10:15'te başladı. Yurt dışı kaynaklı olduğu düşünülen "AYK 2024 Sızdırılan Sorular" diye başlık açılan Telegram hesabında, soruların fiyatı 3 bin TL olarak belirlendi. Daha sonra para talebi geri çekildi ve sorular linkte bırakıldı.

İçişleri Bakanlığı Takibe Aldı

İçişleri Bakanlığı'na sınav sorusu olduğu gerekçesiyle 3 bin TL para istenen sorularla ilgili dolandırıcılık ve sızma ihtimali bildirilerek, Bakanlık yakın takibe aldı.

Gerçek 13:15'te Netleşecek

Öte yandan, 13:15'te tüm adaylar sınavdan çıktıktan sonra gece paylaşılan soruların sınavda çıkıp çıkmadığı adaylar ve uzman eğitimciler tarafından kontrol edilecek. Eğer bu sorular sınavda çıktıysa, sınavın iptal edilmesi gerektiği belirtiliyor. Çünkü bir tek matematik sorusuyla sıralamada 50 bin aday öne geçilebiliyor. Sorular sızmasa bile, bunu yayanlar hakkında dolandırıcılıktan soruşturma açılacak.

Yerlikaya'nın Başdanışmanı Açıkladı: Sorular Havuzdan

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın Başdanışmanı Prof. Dr. Ergun Yolcu, "Bahse konu Telegram grubunda yayınlanan ve 2024 yılı AYT soruları olduğu iddia edilen görsellerde yer alan sorularla ilgili yapılan çalışmalarda, ilgili soruların ÖSYM ve Milli Eğitim Bakanlığı'na ait resmi internet sitesi soru havuzunda yer aldığı görülmüştür. İlk tespitimiz böyle olup, sınav sonrası tekrar karşılaştırılacak. Takip ediyoruz" dedi.

Soru Bankasında 1 Milyon Soru Var

ÖSYM için soru hazırlayan 10 binden fazla uzman ve soru bankasında 1 milyonun üzerinde soru bulunuyor. Bu sorulardan AYT'de 120 soru sorulacak. Sayısal bölüm adayları için Matematik 40 soru, Türkçe 40 soru, Fizik 14 soru, Kimya 13 soru ve Biyoloji 13 soru olacak. ÖSYM ve MEB'in soru bankasında olsa da, Telegram hesabından yayınlanan matematik ve Türkçe sorularının 1 milyon soru içinden birden fazla isabet etme ihtimali düşük görünüyor.