2024 Ocak ayından itibaren derece ve kademeye göre yeni zamlı öğretmen maaşları belli oldu! 2024 Ocak ayından itibaren derece ve kademeye göre yeni zamlı öğretmen maaşları belli oldu!

Bakan Şimşek'in "çalışanlar, hiçbir şekilde enflasyona ezdirilmeyecek" sözleri, uzmanlardan ciddi tepkiler aldı. Enflasyon oranlarının geçmiş yıllardaki hedeflere uymadığını hatırlatan ekonomistler, uygulanacak olan politikanın çalışanların yaşam kalitesini düşürebileceğini söylüyor. Piyasalar teknik analisti Tunç Şatıroğlu, "Gerçekleşen enflasyona göre ücret artışı yapmayacağız da ne yapacağız? Çalışanların geçim maliyeti şu anki enflasyon oranına göre şekillenmiş durumda ve eğer hedef enflasyon bu oranın altında kalırsa, çalışanlar zor durumda kalacak" ifadelerini kullandı.

"Hedef Enflasyon Tutmadı, Peki Şimdi Ne Olacak?"

Ziraat Bankası'nın eski yöneticisi Şenol Babuşcu ise Mehmet Şimşek'in açıklamalarına iki önemli soru ile yanıt verdi: "Hedef enflasyon tutmazsa ne olacak?" ve "Hedef enflasyon en son ne zaman tutturuldu ki?" Babuşcu'nun sorularına Bloomberg HT ekonomisti Tuğba Özay'dan da cevap geldi. Özay, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) 2012 yılından bu yana enflasyon hedefinin yüzde 5 olduğunu, fakat bu hedefin hiçbir zaman tutturulamadığını belirtti.

On Yıldır Tutmayan Hedefler

Bu sorun yeni değil; hükümetin yıllardır açıkladığı enflasyon hedefleri ne yazık ki hiçbir zaman gerçekleşmedi. Bloomberg HT ekonomisti Tuğba Özay, 2012 yılından itibaren enflasyon hedefinin sürekli olarak yüzde 5 olarak belirlendiğini ancak hiçbir zaman bu hedefe ulaşılamadığını açıkladı.