Antalya'da Su Fiyatlarına Yüzde 446 Zam Şoku Antalya'da Su Fiyatlarına Yüzde 446 Zam Şoku

AK Parti'nin çalışmalarını sürdürdüğ yeni vergi paketinin ana başlıkları içinde olan Asgari Kurumlar Vergisi çalışmasıyla Türkiye'de faaliyetleride devam eden 2 binden fazla küresel şirketten 3 milyar dolarlık vergi geliri sağlanacağı değerlendiriliyor. AK Parti Eskişehir Milletvekili Nebi Hatipoğlu, Türkiye'de 2 binden fazla çok uluslu şirket iştiraki olduğunu, yürtülen kontrollerde büyük vergi kayıpları ortaya çıktığını, yeni vergi paketiyle küresel çaplı bu şirketlerden Asgari Kurumlar Vergisi alınacağına dikkat çekti. Hatipolu "Küresel şirketlerden yaklaşık 3 milyar dolar vergi geliri oluşturacak bir düzenleme geliştirildi" ifadelerini kullandı.

"ARTIK BU ORTADAN KALKACAK"

Zirai, ticari ve serbest meslek sahiplerine yönelik çalışmanın 'hakkaniyetli' olacağını vurgulayan Hatipoğlu "Bu grupta işletme sahibi birçok vatandaşımız vergisini öderken, bazı şirketlerde ise vergi kaçağı tespit ediliyor. Milyonlarca liralık ticaret var. Şirket 5 yıldır sürekli zararda ya da işletme var; ama müşterisi yok. 1 TL vergi ödenmemiş. Hepimiz biliyoruz ki pek çok meslek grubu, ödemelerini elden nakit alıyor. Artık bu ortadan kalkacak. Serbest meslek grupları, minimum 'asgari ücret kazandı' sayılacak ve üzerinden vergilenecek. Diğer şirketler de ciro üzerinden belli bir oranda vergi ödeyecekler" ifadelerine yer verdi.

VERGİLER YÜZDE 30'A ÇIKARTILACAK

Hatipoğlu, paketin en dikkat çeken maddelerinden birinin ise Kamu-Özel İş Birliği (KÖİ) projelerinden alınacak vergi olduğunu dile getirdi. Hatipoğlu "Yap-İşlet-Devret modeliyle kamu-özel iş birliği projeleri ile faaliyet gösteren kurumlar elde ettikleri kazançlar üzerinden vergileri %30'a çıkartılacak" şeklinde konuştu.

Yeni pakette 'Vatandaşa yeni yük gelecek' tepkilerine yanıt veren Nebi Hatipoğlu "Yıllardan beri 'az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın' diyenler, reform niteliği taşıyan yeni vergi paketine ucuz eleştiriler yöneltiyor. Çarpıtmalara kesinlikle kulak asmayınız. Büyük ticari faaliyet yürüten gruplar ve hepimizin bildiği vergi kaçağı oluşturan alanlar hariç herhangi bir ek vergi, pakette bulunmamakta. Gıda başta olmak üzere zaruri ihtiyaçlar dahilinde hiçbir konuda vergi artışı olmayacak" değerlendirmesini yaptı.

"ADALETİN GÜÇLENDİRİLMESİ HEDEFLENİYOR"

Muhalefet, hükümetin vergi reform paketiyle vatandaşın vergisinin yükseleceğine yönelik algı yaratma çabalarına girerken, uzmanlar paketle vergi adaletinin artacağını belirtiyorlar. Ekonomist Seyfettin Erdoğan "Bazı sektörler çok yüksek gelire rağmen hiç gelir elde etmemiş gibi vergi ödemiyor. Bu vergi paketiyle adaletin güçlendirilmesi hedefleniyor. Ayrıca gerçek usulde vergilendirilen ticari, zirai ve serbest meslek kazançlarına da asgari gelir vergisi uygulaması ile çok yüksek gelir gruplarının hedeflendiği görülüyor. Vergilendirilmemiş hiçbir alan bırakmamak, vergide adaletin artırılması ve etkin bir sistemin işletilmesi amaçlanıyor" şeklinde konuştu.

Yap-İşlet-Devret ve Kamu-Özel İşbirliği (KÖİ) projeleri kapsamında faaliyetlerine devam eden kurumların elde ettiği kazanca kurumlar vergisi oranı yüzde 25'ten yüzde 30'a yükseltiliyor. Erdoğan, bu kararın yüksek gelir gruplarından daha yüksek vergi alınacağını da gösterdiğini belirtti ve "Dolaylı vergilerin payı yüzde 65'i civarında. Burada doğrudan vergilerin payının artırılması gerekiyor. Ayrıca teşvikler azaltılmalı, vergi affı uygulamasına son verilmeli" ifadelerine yer verdi.