Hazine ve Maliye Bakanlığı, konut sektörüne yönelik yeni vergi düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Türkiye Gazetesi'nden Necmi Çiçekçi'nin haberine göre, Ankara'da konut sektörüne yönelik önemli değişiklikler planlanıyor. Bu değişiklikler arasında emlak vergisi ve tapu harçlarının bölgesel rayiç bedel üzerinden tahsil edilmesi ve boş konutlardan vergi alınması yer alıyor.

MEB 2024 ve 2025 Eğitim Öğretim Yılı Takvimi Yayınlandı! MEB 2024 ve 2025 Eğitim Öğretim Yılı Takvimi Yayınlandı!

Emlak Vergisi ve Tapu Harçlarında Yeni Uygulama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunulan taslağa göre, emlak vergileri ve tapu harçları artık gayrimenkullerin emlak vergisine esas değeri (belediye rayici) yerine bölgesel rayiç bedel üzerinden tahsil edilecek. Bu değişiklikle devlet, gayrimenkullerden daha fazla gelir elde etmeyi hedefliyor.

Bu uygulamanın hayata geçmesi için taşınmazların değerlerine yönelik verilerin ve mülkiyet bilgilerinin tutulacağı Tapu ve Kadastro Bilgi Sistemi'ne entegre bir gayrimenkul değer bilgi merkezi kurulacak. Tapu işlemleri bu merkeze dayalı bilgilere ve ekspertiz raporlarına göre yapılacak. Böylece tapu harcı ve emlak vergisi ödemeleri, belirlenen bölgesel rayiç bedeller üzerinden gerçekleştirilecek. Yeni düzenleme, yürürlüğe girdiği tarihten sonra tapuda yapılacak işlemleri kapsayacak.

Boş Konutlardan Vergi Alınması Gündemde

Son iki yılda konut kiralarında yüzde 200'ün üzerinde artış yaşandı. Konut alımlarının düşmesiyle kiralık evlere olan talep arttı ve arz talep dengesi bozuldu. Ancak Türkiye genelinde 600 bin boş konut bulunuyor. Hükümet, bu boş konutların piyasaya girmesi için yeni bir vergilendirme sistemi üzerinde çalışıyor.

Bu kapsamda, boş tutulan evlerin haritası çıkarılacak ve yüksek kira beklentisiyle boş tutulan konutların vergileri artırılacak. Böylece, mal sahiplerinin yüksek vergi ödemek yerine satış fiyatlarında veya kiralarda indirim yapmaları teşvik edilecek. Sektör uzmanları, bu uygulamanın birçok ülkede başarıyla uygulandığını belirtiyor.

Sektörün Görüşleri

Sektör oyuncuları, boş konut vergisi uygulamasının kiralık konut krizini hafifletebileceğini belirtiyor. "Bu kadar insan kiralık konut ararken 600 bin konutun boş tutulması normal değil. Boş konut vergisi dünyanın birçok ülkesinde uygulanıyor" şeklinde değerlendirmelerde bulunuyorlar.

Bu yeni düzenlemelerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, emlak piyasasında önemli değişiklikler yaşanması bekleniyor. Hem emlak vergisi hem de boş konut vergisi uygulamaları, konut sahiplerini ve yatırımcıları etkileyecek önemli adımlar olarak öne çıkıyor.