Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi geçtiğimiz haftanın son işlem gününde 9 bin 956 puana yükselerek zirveye oturdu. Bu verilere göre borsa, gözünü 10 bin puan seviyesine dikti. Geçen haftalarda 2552 TL ile tarihi rekorunu kıran gram altının spot fiyatı ise değer kaybetti. Gram altında 2430’lu seviyelerine kadar geriledi.

BIST 100 endeksi Ocak ayından beridir yüzde 30’dan fazla artarak, altında değer kazancı yüzde 23 olarak kaydedildi. Aynı zamanda dolardaki bu artıl ise yüzde 10 seviyesine tutundu. Euro ise yüzde 6 kazanç sağladı. Altın, döviz gibi yatırım araçları değerlendirildiğinde en çok kazandıranın borsa olduğu görüldü. Peki 2024’ün şampiyonluğunu borsa mı üstlenecek? Borsada 10 bin puan gelirse yeni rekor kaç olur? Gram altın önümüzdeki süreçte nasıl bir yol izleyecek?


'10,743 SEVİYESİ ÖNEMLİ BİR HEDEF'

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar,açıkladı. Baydar konuşmasında şu cümleleri kurdu: “Borsada hala orta vadeli yukarı sinyalleri devam ediyor. Teknik olarak 10.743 puan seviyesi önemli bir hedef olarak karşımızda. 10.000 puan seviyeleri sadece psikolojik bir seviye. Kısa vadede 10.130 puan civarında bir direnç var. Cuma kapanışını günün en yüksek seviyelerinden yapması nedeniyle haftanın ilk günü 10000 seviyesinin üzerini seans içerisinde görebilir.


‘NOT ARTIRIMI VE GRİ LİSTEDEN ÇIKMAK GEREKİYOR’

Bakanlık harekete geçti: Kadın cinayetlerine yönelik yeni tedbirler alınacak Bakanlık harekete geçti: Kadın cinayetlerine yönelik yeni tedbirler alınacak

Endeks için orta vade takip edilecek seviye 10.743 puan olduğu için bu seviye önümüzdeki en önemli seviyedir. Bu seviyenin aşılabilmesi için yabancı fon girişine sebep olacak bir not artırımı veya gri listeden çıkma gibi önemli bir sebep gerekiyor. Yeni bir yabancı girişi olabilirse 10.743 seviyelerini kırmayı deneyebilir.


ALTIN DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

15 Nisan gününden bu yana ons altın grafiği orta vade aşağı sinyalleri vermektedir. Daha önce milliyet.com.tr’ye yaptığım değerlendirmemde ons altında teknik olarak aşağı yönde hareket beklediğimi ifade etmiştim. 2338 dolar seviyeleri son derece kritik. Bu seviyenin üzerinde kalması durumunda yukarı sinyalleri için çaba sarf edebileceğini düşünüyoruz. 2.392 dolar seviyelerinde tutunduğu netleşmeden de yukarı yönde hareket edeceğini söylemek zor. Şimdilik 2300 dolar seviyesini tekrar test etme ihtimali daha yüksek görünmektedir. Çünkü cuma kapanışı pek de güçlü olmadığını göstermişti.

'2500 TL SEVİYELERİNİ TEST EDEBİLİR'

22 Nisan günü gram altında meydana gelen sert düşüş sonrası 2427 TL'nin görülmesi orta vadede sinyalleri aşağı çevirmiştir. Gram altında 2439 TL seviyeleri son derece önemli. Bu seviyelerin üzerinde kaldıkça 2500 TL seviyelerini test etme ihtimali artacaktır. Aksi halde 2335 TL seviyelerine kadar gevşeme ihtimali artacaktır. Yüksek faizler ve azalan jeopolitik riskler altının her zaman aleyhinedir. Bunu unutmamakta fayda var.

BORSA İÇİN YEENİ ÖNGÖRÜ

Yılın ikinci yarısında enflasyonda önemli düşüşler beklenmektedir. Konuyla ilgili yabancı yatırımcılar da olumlu yorumlar yapmaktadır. Dolayısıyla yabancı ilgisi devam edebilir. Haziran ayında gri listeden çıkma durumu var. Ayrıca gündemde seçim bulunmuyor. Bu nedenle dolar bazında 312 seviyelerini görme ihtimali bir hayli fazladır. Dolar hiç değişmezse bu seviye 10.109 puan civarıdır. Gri listeden çıkma, izlenen ekonomi politikalarına destek verilmesi ve seçimsiz bir dönem olması dolar bazında borsayı 360 dolar direncine yükseltebilir. Borsa dolar bazında 360 seviyelerini görürse 11.665 puan seviyeleri test edilebilir.

2024’ÜN ŞAMPİYONLUĞUNU BORSA MI ÜSTLENECEK?

Altın, mevduat, döviz ve borsa alternatiflerine baktığımızda en risksizi olan mevduat ve getirisi enflasyon kadar olabilir. Altın ise yüksek faizler ve faiz indirimlerinin ötelenmesiyle düşüş yaşayabilir. Savaşlar biterse ki umudumuz bu, altına satış gelebilir. Dövizde ise yabancı girişi nedeniyle agresif bir yükseliş beklemiyoruz. Bu durumda borsa hala ciddi bir getiri potansiyeli barındırıyor. Hele yabancı girişi olursa dolar bazında tarihi zirvelere doğru gidebilir. Bu durumda 2024 ün yıldızı borsa olabilir.” şeklinde değerlendirdi.