Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın faiz yükseltimlerinin ardından artışa geçen mevduat faizleri son zamanlarda aşağı yönlü bir seyir izliyor. Geçen hafta yüzde 60 oranında ulaşan mevduat faizlerii kendi rekorunu kırdıktan sonra düşüşe geçti.

İlk olarak yüzde 55 oranına çekilen mevduat faizleri geçen hafta 53 puanı test etti. Mevcut durumda özel bankalarda faizler yüzde 53 seviyelerinde olduğu belirtilyor.

'DÖVİZ KREDİSİ SINIRI VE DEPO ALIM İHALELERİ' VURGUSU

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram şu cümlelere yer verdi: “Şu anda bankalarda mevduat faizleri düşüş eğiliminde. Politika faizi reel faizlere yakınsamaya başladı. Bununla birlikte Merkez Bankası attığı adımlarla TL mevduatı cazip hale getirmekle birlikte faizlerin geri çekilmesini sağladı.


Döviz kredilerine büyüme sınırı getirilmesi ve depo alım ihaleleri piyasadaki fazla paranın çekilmesine neden oldu. Bankaların mevduat toplama ihtiyaçları azaldı. Bankalarda faiz oranları geri çekilmeye başlandı. Bankalarda faiz oranlarının yüzde 60’a dayanmasının nedeni o dönemde piyasada fazla TL olmamasıydı. Şu anda bankalarda faiz oranları yüzde 53’lere kadar geriledi. Geçen hafta gecelik borç verme faizi Merkez Bankası’nın politika faizinin aşağısına geldi. Şu anda yüzde 50’ler seviyesinin politika faizi olarak yeterli bir seviyede olduğunu düşünüyoruz.

Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde

Önümüzdeki dönemde enflasyonda ciddi bir katılık yaşanmazsa şu anda yüzde 50’ler seviyesindeki politika faizi yeterli olacaktır. Mevduat faizinde yaşanan düşüşün ana sebebi piyasada TL’nin yeterli seviyede olmasıdır.

FAİZLERDE YENİ SEYİR NE OLACAK?

Eğer yeterli seviyede sıcak para girişi olmaz, döviz ani bir şekilde yükselirse, enflasyonda katılık söz konusu olur ve düşürülemezse bankalarda mevduat faizleri bir miktar daha yükselebilir.


'BORSA VE ALTINA GİRENLER DAHA ÇOK KAZANACAKTI'

Şu anda en çok getiri sunan yatırım aracı borsa. Borsadan sonra altın ve TL mevduat faizi geliyor. TL dolar bazında 32’ler seviyesinde. Enflasyonun altında kazanç sunuyor. Dolar ve euronun tasarruf mekanizması olmadığını vatandaşlar anlamaya başladı. Dövizini satıp borsa ve altına girenler çok daha fazla kazanabileceklerdi. Borsa ciddi bir rağbet görüyor. BIST30’da holding şirketleri kazanç kapısı haline gelmiş durumda. Önümüzdeki süreçte borsanın 11 bin puan seviyelerine çıkacağını ve sene sonuna kadar 16 bin puan seviyelerine kadar yükseleceğini düşünüyorum.

BANKADA 1 MİLYON TL ATANLARIN AYLIK KAZANCI NE KADAR?

Kamu bankalarında 1 milyon TL’nin aylık net getirisi stopaj düşürüldükten sonra 43 bin TL seviyesinde.

YATIRIM ARAÇLARINA PAY NE KADAR AYRILMALI?

Bir sepet yapılmak istense yüzde 50 olarak TL mevduatta tutulmalı, yüzde 40 borsaya ağırlık verilebilir. Diğer kalan yüzde 10’luk kısım altında tutulabilir.” şeklinde değerlendirdi.