Kredi derecelendirme kuruluşlarının not yükseltimlerinin dışında Türkiye’nin renginin gri olmayacağına dair tahminler  ve kredi risk priminde yaşanan geri çekilmelerin piyasaları pozitif yönde etkiliyor. Borsadaki artışlar takip edilirken, son zamanlarda dolar/TL grafik aşağı yönlü bir ivme sergiliyor.

Dolar/TL, geçtiğimiz ayın son haftasından itibaren değer kaybediyor. Döviz kuru 32.60 seviyelerinden, 32.20'ya kadar düşüş gösterdi. Peki dolar/TL neden aşağı yönde hareket ediyor? Borsada yeni beklentiler neler? Gram altında rekor gelecek mi?


‘KREDİYE ULAŞIM HALA ZOR’

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, anlattı. Baydar konuşmasında şu cümleler yer verdi: “Gerek enflasyon hedeflerinin yukarı çekilmesi gerekse kredi derecelendirme kuruluşlarının not görünümünü yükseltmesinin ardından piyasalar gri liste gibi somut eylemlere yönelmiş durumda. Gri liste bitiminde yabancı yatırımcının Türkiye’ye gireceği düşünülüyor. Yabancı yatırımcı girişi beklentileri şu anda borsayı ayakta tutan en önemli unsur. Ancak borsada teknik olarak aşağı sinyalleri gelmek üzere. Endekste yorulma görüntüsü var. Belki 10 bin puan seviyelerine kadar geri çekilme ve akabinde yeni bir haber ile yukarı yönelme olabilir. Bir yandan büyüme beklentileri yukarı çekiliyor, bir yandan kapasite kullanım oranları normal seviyesinde. Sanayici için olağanüstü bir durum yok ancak krediye ulaşım hala zor. Geleceğe yönelik yatırım yapmak, finansman bulmak zorlaşıyor. Bu da büyüme yönünde olumsuz etki yaratıyor.

'ÇALIŞTIĞI SÜRECE YÖN YUKARI'

Bugün ekonomi yönetimi kamuda tasarruf tedbirlerini açıklayacak. Piyasalar tasarruf tedbirlerinin ekonomiye etkisine bakacak. Borsada haziran ayına kadar kar realizasyonu gelirse sürpriz olmayacak. Borsada 9 bin 840 puan kritik. Bu destek çalıştığı sürece yön yukarı diyeceğiz. Pazartesiden itibaren kısa süreli bir kar realizasyonu görülebilir.


BORSADA YENİ KRİTİK SEVİYE!

11 bin puan seviyeleri mümkün. Şu anda ara bir dönem olarak kar realizasyonları görülebilir. Dolayısıyla 9800’lü seviyelere geri çekildikten sonra borsada tekrardan yukarı yönlü hareket görülebilir. Yabancı yatırımcı girişi artarsa endeks yeniden zirveleri deneyebilir.

ALTIN SESSİZLİĞİNİ BOZDU: SEBEBİ NEDİR?

ABD’de iki kritik veri açıklandı. Birisi işsizlik başvurularıydı. Son birkaç ayın en yüksek seviyesine çıktı. ABD’de tarım dışı istihdam verisi de hayal kırıklığı yaratmıştı. Bu iki veri faiz indiriminin gerekliliği konusundaki inancı artırdı. ABD tahvilleri düştü, doların zayıflaması hızlı bir şekilde ons altını yükseltti. Ons altın 2306’dan 2 gün içinde 2378 dolara kadar yükseldi. Ons altında önümüzdeki günlerde 2400 dolarları görme ihtimalimiz yüksek. Şu anda ons altında günlük bazda grafiklerde trendin yukarı döndüğünü söyleyebiliriz.

Konut Sektöründe Şimşek Kuralları: Piyasa Yeniden Şekillenecek Konut Sektöründe Şimşek Kuralları: Piyasa Yeniden Şekillenecek

'2524 TL SEVİYESİNİ TEST EDEBİLİR'

Gram altında ons altına bağlı bir yukarı yönlü hareket söz konusu oldu. Gram altın orta vadeli yukarı sinyalleri verdi. Gram altında 2524 TL seviyelerinin test edilmesini bekliyoruz.

DOLAR NEDEN KENDİNİ GERİ ÇEKTİ?

Enflasyon raporunda Merkez Bankası, TL likidite bolluğundan bahsetti. Piyasadaki fazla TL’yi çekmek için TL depo ihalelerini açtı. Bunun sebebi ülkeye giren yabancı paranın daha çok TL depo olarak likit TL’de kalıp burada getiri elde etmeye çalışmasıydı. Yabancı para TL’ye geçerken dövizde bir satış baskısı oluşuyor. Bu satışı Merkez Bankası net rezervdeki bozulmayı gidermek için alım yönünde kullanıyor. Şu anda Merkez Bankası net rezervlerini düzeltiyor. Orta vadeli göstergeler bir süredir aşağı sinyalleri vermeye devam ediyor.

'DÖVİZDEKİ DÜŞÜŞ BİRAZ DAHA YUMUŞAK GERÇEKLEŞİYOR'

25 Nisan’dan beri orta vadeli göstergeler aşağı sinyalleri veriyor. Bu sinyaller hala devam ediyor. Kritik olan seviye dolar/TL’de 31.90’dır. Bu seviyelere kadar bir kayma söz konusu olabilir. Bu seviyelerde tutunup tutunmadığını göreceğiz.

Yabancılardan gelen dövizi Merkez Bankası satın almasaydı dolar kuru 30 liranın altına gerileyebilirdi. Şu an için gelen parayı Merkez Bankası rezervlerini yükseltmek için kullanıyor. O yüzden dövizdeki düşüş biraz daha yumuşak gerçekleşiyor.

Dolar/TL’de yön hala aşağı, bu bir süre daha devam edebilir. Dolar/TL 32’nin altını deneyebilir. Şu an için 31.90 önemli bir seviye. O seviyenin denenmesini bekliyoruz. Trendin tekrar yukarı dönebilmesi için 32.80-32.90 seviyelerinde tutunması lazım. Bu şimdilik beklentiler dahilinde değil.” şeklinde yorumladı.