Yaz sezonuna giriş yapılmasıyla birlikte orman yangınları riski de baş gösterdi.

Çanakkale Valiliği, il genelinde yükselen sıcaklıkların orman yangınları bakımında tehlike arz ettiğini söyleyerek, bölgedeki vatandaşlara dikkatli olmaları konusunda çağrıda bulundu.

"Çok büyük risk oluşturuyor"
Çanakkale Valiliği’nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son tahminlerine göre il genelinde hava sıcaklıklarının yükselmesinin beklendiğinin altı çizilerek, “Orman yangınları açısından bu durum çok büyük bir risk oluşturmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Instagram'a rakip geliyor, TikTok yeni uygulamasını duyurdu: Whee Instagram'a rakip geliyor, TikTok yeni uygulamasını duyurdu: Whee

Bu uyarılara dikkat!

Son dönemde meydana gelen orman yangınları vurgulanan yazıda, “Orman yangınlarının birçoğu da maalesef beşeri hatalardan kaynaklanmıştır. Vatandaşlarımızın, bütün arazilerde ve özel mülkiyete tabi bahçelerde kesinlikle ateşten uzak durması, ayrıca bahçe ve tarla temizliği amacıyla ateş yakılması, anız yakılması ve piknik esnasında ateş yakılması gibi yangına sebebiyet verebilecek hususlarda dikkatli olması ve hassasiyet göstermesi çok büyük önem arz etmektedir.” denildi.

Söz konusu duyuruda, orman yangının görülmesi durumunda 112 Acil Çağrı Merkezi’ne ihbarda bulunulmasının önemi hatırlatıldı.