İş hayatında çalışılacak alanlara ilkin eğitimin dışında finansal okuryazarlık ve pek çok çeşit dersin yer aldığı bir yıllık çalışma takvimi geliştiriliyor. Bu sayede yeni mezunlar, üniversitede almadıkları derslere yönelik eğitimlere katılım sağlayabiliyorlar, yapacakları işi uzmanlardan öğrenme şansı yakalıyorlar.

"Liderlik eğitimleri veriliyor"
İş hayatında başarı için sadece akademik eğitimin yeterli olmadığını vurgulayan Yenibiriş Yönetici Ortağı Uğur Karaboğa “Artık genç yeteneklere erişmek konusunda farklı ve uzun vadeli planları yapmaya odaklanan şirketleri görüyoruz. Farklı alanlarda yetkinliği yüksek gençleri iş hayatının içerisine başarılı bir şekilde dahil etmenin yolları aranıyor” dedi. Eğitim içeriklerine yönelik açıklama yapan Karaboğa, “Örneğin liderlik eğitimleri veriliyor. Böylece geleceğin liderleri için şimdiden çalışılmaya başlanıyor. Yeni mezun adayların farklı departmanlarda görev alarak kendisi için en uygun alanı belirlemesine imkân sağlanıyor” dedi. Karşılıklı bir kazanım olduğunu belirten Karaboğa, doğru yeteneği yakaladıktan sonra onu geliştirerek uzun süreli çalışanlar elde etmenin mümkün olduğuna dikkat çekti.


"Uygulamalı eğitim merkezine çevireceğiz"

Talip Geylan'dan Öğretmen Atamalarında Mülakat Tepkisi: "Ahlaksızlıklar Başladı Bile" Talip Geylan'dan Öğretmen Atamalarında Mülakat Tepkisi: "Ahlaksızlıklar Başladı Bile"

Böyle bir modeli seçen ve uygulamaya koyan şirketlerin yetkilileri de şu açıklamaları yaıyor:

Reis Makina Genel Müdürü Başar Demircan, "81 ildeki bayilerimiz ve servis ağımızı gençlerimize açtık. Uygulamalı eğitim programımızla üniversite ve teknik liselerin olanaklarını genişletmiş oluyoruz. Eylülden itibaren servislerimizi ve bayilerimizi uygulamalı eğitim merkezine çevireceğiz. Böylelikle okullarında öğrenmiş oldukları temel teorik bilgileri uygulayabilecekleri alanlar oluşturacağız. Kısaca işi sahada ustalarından öğrenmelerini sağlayacağız." dedi.


'10 Farklı departmanda çalışıyorlar'

Farplas İnsan Kaynaklarından Sorumlu İcra Kurulu Üyesi Özlem Akkoç, "Üniversite eğitimiyle yetinmemek için başlattığımız programda, katılımcılar, otomotiv, akıllı ulaşım sistemleri ve mobilite alanlarında deneyim kazanırken, kariyer seçeneklerini keşfediyorlar. Bir yıl süren programda teknoloji, üretim, finans ve insan kaynakları gibi 10 farklı departmanda rotasyonlu şekilde çalışıyorlar. Böylelikle hem onlar ilgi ve yetkinliklerini keşfediyor hem de biz onlara en uygun departmanı tespit ediyoruz. Programda 300 saatlik finansal okuryazarlık, sürdürülebilirlik, liderlik gibi eğitimler bulunuyor. Ayrıca yönetim ekibinden mentorlük destekleri de alıyorlar." şeklinde konuştu.