Bakanlık tarafından paylaşılan açıklamaya göre, Türk mühendisleri tarafından üretimi yapılan Türkiye'nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A, Uraloğlu'nun da yer alacapı, bu gece 00.20'de Space X firmasının ABD'nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi'nden yörüngesine fırlatılacak.

Gece yarısı yapılacak fırlatmanın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın video mesaj ile açıklama yapacağı değerlendiriliyor. Bakan Uraloğlu da Kennedy Uzay Merkezi'nden canlı bağlantı gerçekleştirerek yaşanacak heyecanı Türkiye'ye anlatacak.

"Uzaya imzamızı atacağız"

Söz konusu açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Uraloğlu, fırlatma işlemleri için hazırlıkların sorunsuz devam ettiğini aktardı.

Hazırlıkları takip ettiklerini söyleye Uraloğlu, "Bu gece inşallah bağımsızlığımızın sembolü Türksat 6A'nın fırlatma işlemlerini başarıyla gerçekleştirerek, kendi uydusunu üreten 11 ülkeden biri olacağız ve uzaya imzamızı atacağız." şeklinde konuştu.

35 Bin 786 Kilometre Uzaklıkta

Bakan Uraloğlu, uydunun fırlatılması sonrası yaşanacak sürece yönelik da şu detayları ekledi:

"Fırlatmanın ardından kimyasal itki sistemi ile yola çıkacak olan uydumuz, 35 bin 786 kilometre uzaklıkta 42 derece doğu boylamındaki kalıcı yörüngesine ulaşacak. Burada yörünge testlerine başlamayı planlıyoruz. Yaklaşık 1 ay sürecek testlerin ardından uydumuzu teslim alacağız ve faaliyete geçireceğiz" dedi.

2024 PMYO Başvuruları Ne Zaman Açılacak? 2024 PMYO Başvuruları Ne Zaman Açılacak?

Yüzde 80'nin Üzerinde Yerli Üretim

Türksat 6A'nın Türkiye'nin en önemli AR-GE projelerinden olduğunu ve Türk mühendislerin yoğun çalışmalarının sonucunda yüzde 80'in üzerinde yerlilik oranıyla üretildiğine dikkat çeken Uraloğlu, "Uydumuz, TV yayıncılığı başta olmak üzere, haberleşme hizmetleri ve geniş kapsama alanı ile Türkiye'nin uydu haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilecek. Ayrıca, mevcut uyduların hizmet vermediği Hindistan, Tayland, Malezya ve Endonezya'nın da kapsama alanına girecek, 5 milyar insana hizmet verilecek" ifadelerini kullandı.