Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Finlandiya Cumhurbaşkanı ile yaptıkları görüşmenin ardından Finlandiya'nın Türkiye'nin güvenlik hassasiyetlerine göstermiş oldukları tavır karşısında NATO üyelik başvurularına ilişkin süreci onaylama sürecinin başladığını açıkladı. 

NATO'ya üyelik başvurusunu aynı gün yapan iki ülkeden Finlandiya'nın üyeliği için Türkiye'de onay sürecinin başlatılmasının ardından Türkiye'nin güvenlik hassasiyetine karşı gereken tavrı göstermeyen İsveç'in alınan karara karşı tepkisi merak ediliyordu.

O ilde okullar yarın tatildi edildi! 30 Mart Okullar Tatil! O ilde okullar yarın tatildi edildi! 30 Mart Okullar Tatil!

Konuya ilişkin İsveç'ten beklenen açıklama geldi. İsveç Dışişleri Bakanı  Billström, düzelendiği basın toplantısında ilgili sürece ilişkin şu açıklamada bulundu.

"Tahmin ettiğimiz gibi Türkiye, Finlandiya'nın NATO üyeliğini onaylamak için süreci başlattı. Bu istemediğimiz bir gelişmeydi ama hazırlıklıyız. Finlandiya ile beraber NATO üyesi olmak istiyorduk. İsveç'in NATO dışında kalması kısa vadede bir şeyi değiştirmez. Ama bu süreç uzarsa birçok şeyin değişeceği de gerçektir. Finlandiya NATO'ya daha entegre olurken, İsveç dışarıda kalacaktır.''