Capital500 tarafından yapılan araştırmaya göre Türkiye'nin en büyük 500 özel şirketi belirlendi. Bu yılki listede 128 yeni şirketin katıldığı görüldü ve ilk 10 büyük şirket listesinde önemli değişimler yaşandı. İşte ilk 3 sıradaki şirketler:

  1. Tüpraş
  2. Türk Hava Yolları (THY)
  3. Petrol Ofisi

Geçen yıl ikinci sırada olan Türk Hava Yolları bu yıl da aynı sırayı korurken, üçüncü sıradaki Ahlatcı Kuyumculuk, Petrol Ofisi'nin bir önceki seneki sırasını devraldı.

'Can Atalay'ın Milletvekilliği Düşecek' 'Can Atalay'ın Milletvekilliği Düşecek'

Enerji ve petrol şirketlerinin ilk 10'daki tırmanışı da dikkat çekici oldu. Geçen yıl 8. sırada yer alan Petrol Ofisi, 5 basamak atlayarak 3. sıraya yükseldi. Aynı şekilde 10. sıradaki Star Rafineri de 6 basamak atlayarak 4. sıraya gelirken, Opet 4 basamak atlayarak 5. sıraya yükseldi. Shell&Turcas ise 4 basamak atlayarak 7. sıraya yerleşti.

Sıralamada yer alan şirketlerin kârlılıkları da dikkat çekiyor. Kârlılık şampiyonu THY, geçtiğimiz yıl yüzde 220 büyüme ile 51 milyar 403 milyon TL kar elde etti. Zirvedeki Tüpraş ise 39 milyar 876 milyon TL'lik kârıyla ikinci en kârlı şirket oldu.

2021'de yüzde 23'lük büyüme yaşayan Capital500 şirketlerinin cirosu, geçtiğimiz yıl yüzde 10,7 büyüdü. Enflasyondaki yükseliş şirketlerin cirosal büyümesini doğrudan etkiledi ve üç haneli büyüme gerçekleştiren şirket sayısı rekor bir artışla 285'e yükseldi.