Megakent İstanbul'da dün akşam saatlerinde gökyüzünde hareket halinde olan parlak ışıklar aşağı doğru süzülere gözlerden kayboldu. Görenleri hayrete düşüren bu olay, bazı vatandaşların cep telefonu kameralarına yansıdı. Gökyüzündeki bu hareketliliğin bir göktaşına ait olabileceği ileri sürüldü.

Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi Komisyonda kabul edildi Sahipsiz hayvanlara yönelik kanun teklifi Komisyonda kabul edildi

BİRÇOK KENTTE GÖRÜLDÜ

Yalova'nın tüm ilçelerinden fark edilen ışık kümesi cep telefonlarına kaydedildi. Meteor olduğu öne sürülen cismin yeryüzüne düştüğü belirtildi. Sosyal medyada da ne olduğu anlaşılamayan bu ışığa benzer birçok görüntü yayımlandı. Işık huzmesi Bursa'daki vatandaşlar tarafından da gözlerden kaçmadı.  

Işık huzmesine Kocaeli, Sakarya, Bartın, Zonguldak ve Karabük illerinden de şahit olunurken vatandaşlar o anları saniye saniye kaydetti.

TÜRKİYE UZAY AJANSI'NDAN AÇIKLAMA

TUA'dan tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: 

"Bu gece ülkemizin çeşitli yerlerinde gökyüzünde görülen meteor heyecana neden oldu.

Meteorların atmosferden girişi sırasında oluşan renkler; meteorun kimyasal bileşimi, hızı ve Dünya atmosferinde bulunan gazlar gibi birkaç faktöre bağlı olarak farklılık göstermektedir.


Kimyasal Bileşim: Meteorda bulunan farklı elementler, Dünya atmosferinde yanarken farklı renkler oluşturabilmektedir. Örneğin, sodyum parlak turuncu-sarı bir renk oluşturabilirken, magnezyum yeşil veya mavi tonlar, iyonize kalsiyum (Ca+) ise mor renk oluşturabilmektedir. Meteorda bulunan bu elementler, atmosferik giriş sırasında görülen renklerin oluşmasında önemli bir etkendir.

Hız: Daha hızlı hareket eden meteorlar, daha parlak ve renkli görüntüler oluşturmaktadır.

Atmosfer Koşulları: Atmosferdeki farklı gazlar, buharlaşan meteorid materyali ile etkileşime girerek belirli renkleri yayabilmektedir. Örneğin, oksijen ve azot atomları kırmızı renkler oluşturmaktadır.

Meteoridin Boyutu: Daha büyük meteoridler, girişlerinde daha fazla enerji salarak daha yoğun renkler oluşturabilirler.
Genel olarak, bu faktörler çeşitli renklerin ortaya çıkmasına neden olur, bu da her meteorik olayı benzersiz ve görsel olarak etkileyici bir doğa olayı haline getirmektedir" denildi.