Yurdun büyük kısmını fırtına ve çöl tozu esir alacak. Meteorolojik analizler ışığında, Sahra Çölü üzerinden pazartesinden itibaren Türkiye'de toz taşınımı olacağı değerlendiriliyor. 

"Buna 'tabakalı silikat' diyoruz"

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi, İklim Bilimci Prof. Dr. Doğan Yaşar açıklamaları şöyle;

"Her yıl 2 milyar ton toz, çöllerden taşınıyor. Bu tozlar, doğayı gübreliyor. Doğanın besin kaynağı. Buna 'tabakalı silikat' diyoruz. Sürekli çöllerden tozlar gelir ancak mart ayının sonundan nisan ayının son haftasına kadar yoğun taşınım olur. Pazartesi ve salıdan itibaren çok yoğun bir döneme giriyoruz. Şu an ülkemize demir yüklü kırmızı renkli çöl tozları, yoğun olarak gelecektir. Doğayı da çok daha fazla canlandıracaktır" ifadelerine yer verdi.

Okulda ‘hızlı hamburger yeme’ yarışması: 1 öğrenci hayatını kaybetti Okulda ‘hızlı hamburger yeme’ yarışması: 1 öğrenci hayatını kaybetti

Çöl tozlarıyla birlikte oluşabilecek polen sıkıntısına da değinen Prof. Dr. Yaşar, maske takılması gerektiğini belirtti:

"Bir tek çam ağacı, 12 milyar polen üretir. Böylece bu dönem havada, polen çok yoğun miktarda çoğalır. Bunu içimize çektiğimiz zaman rahatsızlıklar yaşanır. Özellikle astım gibi akciğer hastalıklarına sahip kişiler için tehlikelidir. Bu dönem 'bahar alerjisi' dediğimiz kuru öksürük ve hapşırık gibi semptomlar görülür. Akciğer rahatsızlıkları bulunanlar, mutlaka 3 hafta boyunca bulabiliyorlarsa; partikül tutucu maske takmalı. Bulamıyorlarsa normal maske kullanmalı." dedi.


Çöl tozlarının havada aşırı miktarda etkili ekilde dağılacağını belirten Prof. Dr. Yaşar, bu dönem kırmızı renkli tabakalı silikat sebebiyle  araçların üzerine çamur yağmış gibi olacağını vurguladı . Prof. Dr. Yaşar, "Çöl tozları ne kadar fazla olursa, o kadar güzel. Tarımda verimlilik elde ederiz. Tarım için iyi ancak sağlık açısında da tehlikeli bir dönem, dikkat etmeli. Korkulacak bir şey yok" ifadelerini paylaştı.