Türk-İş, dört kişilik bir ailenin sağlıklı ve yeterli beslenebilmesi için gereken harcama miktarını ve yoksulluk sınırını açıkladı. Şubat ayına ilişkin verilere göre, açlık sınırı ocak ayına göre artış göstererek 16.257 TL'ye yükseldi. Aynı şekilde, yoksulluk sınırı da 52.955 TL olarak belirlendi.

Öğretmenler üzerinden 4.5 milyon liralık ek ders vurgunu!  Öğretmene 3 bin, dolandırıcıya 6 bin... Öğretmenler üzerinden 4.5 milyon liralık ek ders vurgunu! Öğretmene 3 bin, dolandırıcıya 6 bin...

Dört kişilik bir ailenin temel gıda ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yapması gereken asgari harcama tutarı olan açlık sınırı, bir önceki aya göre yüzde 8,03 artış gösterdi. Son 12 ayda ise bu artışın yüzde 72,49 olduğu belirlendi.

Açlık sınırının yanı sıra, ailenin giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için yapması gereken toplam harcama tutarı olan yoksulluk sınırı da artarak 52.955 TL'ye ulaştı.

Ayrıca, bekar bir çalışanın yaşam maliyetinin de aylık 21.189 TL'ye yükseldiği açıklandı. Türk-İş'in verileri, ülkemizdeki en temel yaşam maliyetlerinin giderek arttığını ve ekonomik zorlukların devam ettiğini gösteriyor.