MEB'den okullar için yeni karar: Yasaklandı MEB'den okullar için yeni karar: Yasaklandı

İstanbul Eyüpsultan’da özel bir lisede okul müdürü İbrahim Okutgan'ın silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmesi eğitim camiasını derin bir üzüntüye boğdu. Türk Eğitim-Sen, bu acı olayı protesto etmek ve meslektaşlarına yönelik şiddeti durdurmak için eylem kararı aldı.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "YETER ARTIK!" diyerek, meslektaşlarına yönelik şiddeti durduracak yasal düzenlemelerin bir an önce hayata geçirilmesi çağrısında bulundu. Geylan, tüm eğitim çalışanlarını eyleme destek olmaya ve hafta sonuna kadar siyah kokart veya kurdele takarak derslere girmeye çağırdı.

İşte o paylaşım;

Şiddeti Protesto İçin Yarın İlk Derse Girmiyoruz! Cuma Günü de İş Bırakıyoruz!

İstanbul Eyüpsultan’da özel bir lisede okul müdürü olan İbrahim Okutgan, bir öğrencinin silahlı saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Bu elim olayda hayatını kaybeden değerli meslektaşımıza Allah’tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm eğitim camiamıza başsağlığı diliyoruz. 

Yaşanan vahşeti protesto etmek amacıyla Türk Eğitim-Sen olarak 09.05.2024 Perşembe günü ilk derse girmeme kararı aldık. 10.05.2024 Cuma günü de tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyor, il milli eğitim müdürlükleri önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR diyoruz! Ayrıca okullarımızda bir hafta süresince siyah kokart/kurdele ile derslere gireceğiz.

Buradan bir kez daha sesleniyoruz: Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemeler için ne bekliyorsunuz? Sendikamızın 2019 yılında eğitim çalışanlarına yönelik şiddeti önleyici tedbirlerin alınması ve failler hakkında caydırıcı müeyyideler getirilmesi amacıyla hazırladığı ve milletvekilleri aracılığıyla TBMM’ye ilettiği kanan teklifimiz bir an önce hayata geçirilmelidir.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Genel Başkanımız Talip Geylan şunları kaydetti:

“Meslektaşlarımıza yönelik şiddeti önleyecek etkili tedbirleri getirecek yasal düzenlemelerin yapılması için daha kaç canımızı yitireceğiz?  Perşembe günü ilk derse girmiyor ve tüm okullarımızda açıklamalarımızla ses yükselterek YETER ARTIK! diyoruz.  Cuma günü tüm öğretmenlerimizle birlikte iş bırakıyor, il milli eğitim müdürlükleri önünde yapacağımız basın açıklamalarıyla ÖĞRETMENE ŞİDDETE HAYIR diyoruz!  Tüm meslektaşlarımızı sesimize destek olmaya ve bir hafta süresince siyah kokart/kurdele ile derslere girmeye davet ediyoruz.”