Tunç Soyer Yaptığı Konuşmadı Şu İfadeleri Dile Getirdi:

İzmirlilere sesleniyorum, Seferihisar'dan başlayarak İzmir'de geçirdiğim süre zarfında Türkiye'ye örnek olacak birçok projeyi hayata geçirdim. Cumhuriyet Halk Partisi'nin gurur duyacağı, saygıyla anılacak temiz ve başarılı işlere imza attım. Koltuk sevdası değil, sadece memleket sevdasıyla hareket ettim. Mustafa Kemal Atatürk'ün izinden hiç ayrılmadım ve başım dik, alnım açık, vicdanım rahat bir şekilde bu yolda ilerledim.

Akşener: CHP'nin bu jest isteme işleminden bıktım, usandım Akşener: CHP'nin bu jest isteme işleminden bıktım, usandım

35 yıl boyunca CHP'nin neferi olarak gurur duyduğum Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın ilk döneminin sonunda, yeni bir dönem için aday gösterilmeyeceğim, MYK toplantısından sadece 5 dakika önce tarafıma bildirildi. Bu durumu en hafif deyimle siyasi nezaketsizlik olarak değerlendiriyorum. Ancak, daha büyük bir sorun olarak, CHP'nin aday belirleme süreçlerindeki eksiklikleri ve hataları düşünüyorum.

Genel Merkez tarafından kapalı kapılar ardında yürütülen çalışmalar, yapılan memnuniyet anketlerinin sayısı, yöntemi ve sonuçları hakkında hiçbir şeffaflık bulunmuyor. Örgütün sesinin dinlendiği, tabanın ve sivil toplum kuruluşlarının tercihlerinin dikkate alındığına dair herhangi bir belirti görülmüyor. Talep edilmesine rağmen ön seçim yapılmamış ve süreç İzmir halkıyla paylaşılmamıştır.

Sürecin bütünü değerlendirildiğinde, adayların açıklanmasındaki gecikmenin İzmir halkına saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Eleştirilerden bağımsız olarak, adaylığı açıklanan tüm büyükşehir ve ilçe belediye başkan adaylarını kutluyor, üstün başarılar diliyorum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bütçesinden en çok yatırıma pay ayıran belediye olmasının gururunu taşıyorum.

Son genel seçimlerin ardından ifade ettiğim gibi, CHP'nin yaşayacağı değişimin sosyal demokrat ve sol değerler üzerinden olması gerektiği bir kez daha ortaya çıktı. Otoriter ve popülist siyasal iklimin değişmesi, bu değerlerin üzerinde oluşacak ittifakların yaygınlaşması ve toplumsal muhalefetin bu köklerden beslenerek büyütülmesiyle mümkün olacaktır. Memleketimizin rotasını aydınlık bir geleceğe çevirmek için bu değişim kaçınılmazdır.