Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) trafik birimleri, 14 Haziran 2024 tarihinden itibaren Savunma Sanayi Başkanlığı önderliğinde yerli ve milli kaynaklar ile geliştirilen hız ihlal tespit teknolojilerini uygulama aldı.

Bu yeni sistematik mobil hız tespit teknolojileri, otoyolların da içinde olduğu tüm karayollarında aktif olarak hız ihlali (radar) kontrollerinde uygulanmaya başladı.

Trafik Polisi ve Jandarma Kontrolünde

En son 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde de tüm yollardaki radar kontrolleri yine bu cihazlar üzerinde sağlandı. Yeni radar sistemi trafik polisinin dışından jandarma trafik ekipleri tarafından da uygulanabiliyor.

Plaka ve Hız Tespiti Yapabiliyor

Yeni sistem mobil hız tespit cihazı (radar) pek çok özelliği üzerinde taşıyor. Tripod ya da araç üzerine kurulumu sağlanabilen teknoloji, operatör olmasına gerek olmdan karayolunda ilerleyen araçların plaka ve hızlarını kolayca tespit edebiliyor.

EGM PolNet ağına ulaştırılan analizlerin sistem tarafından otomatik bir şekilde hız ihlali kontrolleri sağlanıyor ve ihlal istatistikleri anlık olarak trafik ekiplerine aktarılıyor. Bu sayede anlık olarak kurallara aykırı hareket eden sürücüye gerekli yasal işlemler uygulanıyor.

Gündüz ve Gece Denetimi Yapabiliyor

Bakan Bayraktar'dan Gabar Dağı'ndaki Kaza Hakkında Açıklama Bakan Bayraktar'dan Gabar Dağı'ndaki Kaza Hakkında Açıklama

Veri tabanına gerek olmadan yapay zeka ile araç türünü tespit eden cihaz, karayollarında aynı yöndeki 4 şerit dahil tüm araçların hızlarını kolayaca ortaya koyuyor.

Tüm hava koşullarında gündüz ve gece hızı kontrol edebilen cihaz, otoyollar dahil tüm karayollarında aktif olarak uygulamaya alınmaya başladı.