Trafik sigortasında prim artışları aylık olarak hesaplanıyor. Temmuz ayında uygulanacak olan zam oranı yüzde 3.5 olarak açıklandı. Öyleyse, bir otomobil için ortalama olarak ne kadar sigorta ödenmesi gerekiyor?  Son zamanlarda kasko ücretleri de aşağı bir seyir izliyordu. Kasko için en uygun tarih ne zaman?

'ARTIŞ ORANLARINA ÇOK CİDDİ İTİRAZLAR GELİYOR'

Konuyla ilgili ayrıtnıları Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu Başkanı (TÜKONFED) Turusan Bağcı, anlattı. Bağcı'nın açıklaması şu şekilde: “Trafik sigortası prim artışları maliyet endeksine göre belirlenecekti. Yani araç fiyatlarındaki artışa, parça fiyatlarındaki artışa, onarım maliyetlerine bakılacaktı. Bununla ilgili TÜİK’in verileri baz alınıp trafik sigortasında bunun ortalamasına göre maliyet çıkarılıp fiyat artışları buna göre belirlenecekti.

Haziran ayı için yüzde 3.5 gibi bir artış yapılmıştı. Temmuz ayında da yüzde 3.5’lik bir artış belirlendi. Artış oranlarına başta sigorta şirketleri olmak üzere çok ciddi itirazlar geliyor. ‘Sadece enflasyon yüzde 75, yüzde 3.5 seviyesi düşük. Biz yüzde 140 oranında zarar ediyoruz’ diyorlar.


  
‘SERBEST TARİFEYE GEÇİLME TALEBİ VAR’

Sigorta şirketleri kötü sürücüleri sigorta yapmaktan kaçınıyor. Yılda 3’ten fazla kaza yapan sürücüler var. Şu anda 22 milyon hiç kaza yapmayan sürücü var. 1.2 milyon yaklaşık 1 ve üzeri hasar yapanlar var. İyi sürücülerden, ‘Biz kötü sürücülerin primini ödüyoruz. Ben 20 yıldır hasar yapmıyorum. Yüzde 50 hasarsızlık indirimine ulaşmama rağmen neden 16 bin TL trafik sigortası ödüyorum’ diyenler var. ‘Biz kötü sürücüyü finanse etmek istemiyoruz. İyi sürücü ile kötü sürücü arasında fark artsın’ diyorlar.

Bir taraftan sigorta şirketleri trafik sigortası primlerinin çok az arttığını söylüyor. Serbest tarifeye geçilmesi yönünde talepler var. Bu primleri biz serbestçe belirleyelim, kötü sürücüden çok daha fazla alalım, iyi sürücüye indirim yapalım demek.

‘KAZAYI ÖNLEYİCİ TEDBİRLER ALINSIN’

Tüketici Konfederasyonu Sigorta Komisyonu olarak biz bir taraftan iyi sürücülere taban fiyat gelmesinden yanayız, kötü sürücülerde tavan biraz daha yükseltilebilir. En azından kötü sürücüye belki bir basamak daha ilave edilebilir. Serbest fiyata karşıyız. Ülkemizdeki kaza oranlarının düşürülmesi gerekiyor.

Haziran Ayı Seminer Döneminde Öğretmenlerin Alacağı Ücretler Belli Oldu Haziran Ayı Seminer Döneminde Öğretmenlerin Alacağı Ücretler Belli Oldu

Avrupa’da trafik kazası sayısı bizim ülkemizle aynı ancak bizim ülkemizde ölüm oranı 3 kat daha fazla. Kazayı önleyici tedbirlerin artırılması gerekiyor. Bunlar çözülmeden fiyat serbestisi piyasada sıkıntı yaratacak gibi duruyor.


‘KAZA YAPMAYAN SÜRÜCÜ YÜZDE 50 İNDİRİM ALIYOR’

Şu anda iyi sürücü, 5 yıldan fazla kaza yapmayan sürücü yüzde 50 indirim alıyor. Kötü sürücü her yıl kaza yaptıkça birinci yıl yüzde 100, ikinci yıl yüzde 150, üçüncü yıl sonrası yüzde 200 sür prim almaya devam ediyor. İyi sürücü ile kötü sürücü arasında 7 kat fark var.

SİGORTA YAPTIRMAK İSTEYEN BİRİ NE KADAR ÜCRET ÖDEMELİ?

Şu anda ortalama hususi bir araç satın alan kişi 4’üncü kademeden yani ilk kez sigorta yaptıracaksa 9560 TL trafik sigortası bedeli ödemekte. 4’üncü kademeden ilk kez sigorta yaptıracak bir elektrikli araç sahibinin ödeyeceği trafik sigortası bedeli ise ortalama 8604 TL civarında.

‘EHLİYETİN ALINMASI GEREKİYOR’

Yılda 3’ten fazla kaza yapan kişilerin rehabilitasyona tabi tutulması, ehliyetinin alınması gerekiyor. Ehliyet ceza puanlarının sigorta şirketlerine açılması, sigorta puanı gelmesi ve kişiye özel fiyatlama yapılması gerekiyor.

KASKO İÇİN EN UUYGuN TARİH NE ZAMAN?

Kasko fiyatlarında indirim haziran ayı için de devam ediyor. Kasko poliçesi yaptırmak için en iyi ay haziran ayıdır. Kaskosu olmayanlar mutlaka yapmalıdır.

Çünkü araç maliyetlerinde temmuz başında artışların bekleniyor olması, kasko fiyatlarını temmuz ayından itibaren yukarıya çekecektir. Bazı marka ve modellerde çok indirim olmazken bazı markalarda ciddi indirimler yapılıyor. Haziran ayı kasko yaptırma ayıdır.” şeklinde konuştu.