Türkiye'de faaliyet gösteren sigorta şirketleri, trafik sigortası alanında ciddi zararlar yaşadı. Geçen yıl, 31 sigorta şirketi trafik sigortalarından toplamda 12 milyar lira zarar etti. Bu zararın ana nedeni olarak yedek parça ve işçilik maliyetlerindeki artış ile kazaların sayısındaki artış gösterildi.

Mersin'deki Kazada 10 Kişinin Ölümüne Neden Olan Yolcu Otobüsü Şoförü Tutuklandı Mersin'deki Kazada 10 Kişinin Ölümüne Neden Olan Yolcu Otobüsü Şoförü Tutuklandı

Sigorta acenteleri, şirketlerin zararlarını dengelemek için trafik poliçelerine kota koyduklarını ve acentelerin belirlenen kotaları aşması durumunda müşterilere yüksek fiyatlar sunduklarını belirttiler. Normalde bir acentenin tüm poliçeler içindeki trafik sigortası kesme oranı yüzde 40 civarındayken, bu oran bugün yüzde 20-25'lere kadar düştü.

Birçok araç sahibi, trafik poliçesi fiyatlarının yüksekliği veya poliçe yaptıramama sorunuyla karşı karşıya kaldı. Sigorta acenteleri, artan maliyetler nedeniyle müşterilerini kaybettiklerini ve şirketlerin alternatif gelir kaynakları aradıklarını ifade ettiler. Özellikle pandemi sonrası başlayan enflasyonist ortam, hasar tazminat oranlarını yukarı çıkardı ve trafik poliçesi fiyatlarını artırdı.

Sigorta acenteleri, şirketlerin zarar etmesiyle diğer sigorta branşlarında da fiyat artışlarına gittiklerini belirttiler. Bu durum, müşterilerin farklı sigorta branşlarındaki primlerinde de yükselmeye neden oldu.

Trafik sigortası alanında yaşanan zararlar, sigorta şirketlerinin müşterilere yüksek fiyatlar ve kotalarla karşılık vermesine neden oldu. Sigorta acenteleri ve müşteriler, yüksek maliyetlerin ve kotaların trafik sigortası alımını zorlaştırdığını ve alternatif sigorta branşlarına da yansıdığını dile getirdiler. Bu durum, sigorta sektöründe düzenlemelerin ve standartların yeniden değerlendirilmesini gerektirebilir.