Papua Yeni Gine’de toprak kayması felaketi: 2 binden fazla kişi toprak altında kaldı

Güney Pasifik ülkesi Papua Yeni Gine’de meydana gelen toprak kayması, büyük bir trajediye dönüştü. Yetkililer, toprak altında kalanların sayısının 2 bini aştığını bildirdi.

Toprak kayması faciası: Bilançolar ağırlaşıyor

Papua Yeni Gine’de geçtiğimiz günlerde yaşanan toprak kayması, ülke genelinde büyük bir endişe yarattı. Hükümet yetkilileri, son açıklamalarında, toprak altında kalanların sayısının 2 bini geçtiğini belirtti. 

Umutsuz bekleyiş sürüyor

Uluslararası Göç Örgütü Papua Yeni Gine Temsilcisi Serhan Aktoprak, yaptığı açıklamada, çocukların ailelerinden ayrılmak zorunda kaldığını ifade etti. Aktoprak, “Herkes kayıplarını arıyor. Birçok insan hala şok içerisinde. Geçen her dakika umutlarımızı azaltıyor, hayal kırıklığımızı ise arttırıyor” şeklinde konuştu. 

Hazine Açıkladı: Mayıs Ayında Bütçe Fazla Verdi Hazine Açıkladı: Mayıs Ayında Bütçe Fazla Verdi

Facianın detayları

Papua Yeni Gine’nin başkenti Port Moresby'nin 600 kilometre kuzeybatısında bulunan Enga eyaletine bağlı Kaokalam köyünde meydana gelen toprak kayması, büyük yıkıma yol açtı. Papua Yeni Gine Post Courier’e dayandırılan haberlere göre, adı açıklanmayan bir parlamento üyesi, bin 100 evin toprak altında kaldığını belirtti. Mulitaka bölgesindeki en az 6 köy de bu felaketten ciddi şekilde etkilendi.