Türk Hava Yolları'na (THY) ait bir yolcu uçağının Romanya'da kalkış sırasında kaza yapmasına rağmen uçuşa devam ettiği ve 280 yolcunun hayatını tehlikeye attığı bildirildi. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldığı ifade edildi.

TK1046 sefer numaralı Airbus A330-300 model Türk Hava Yolları uçağı, Bükreş'ten İstanbul'a gitmek üzere Otopeni Havalimanı'ndan kalkış yaparken pist kenarına kayarak aydınlatma direklerini ve işaret tabelalarını devirdi. Uçakta 258 yolcu ve 10 mürettebat bulunuyordu.

Uçağın pist kenarındaki aydınlatma direkleri ve tabelaları devirmesine rağmen, pilotlar seferi sürdürme kararı aldı ve uçuşa devam etti. Uçak, İstanbul Havalimanı'na sorunsuz bir iniş gerçekleştirdi, ancak yapılan kontrollerde iniş takımlarında hasar olduğu belirlendi.

Romanya Sivil Havacılık Otoritesi, uçağın kaza yapmasına rağmen Bükreş Havalimanı'na geri dönmeyip, yolcuların güvenliğini riske atarak İstanbul'a uçmaya devam eden THY pilotlarına yönelik bir soruşturma başlattı. Yetkililer, uçağın pistin kuzey tarafındaki on adet kenar ışığını ve G taksi yolundaki bir bilgi tabelasını hasara uğrattığını açıkladı.

Kenar ışıklarının zarar gördüğü bölgede pistin kuzey kenarının bir kısmının zarar gördüğü tespit edildi. Ancak, kenar ışıkları herhangi bir hizmet kesintisi veya NOTAM (Havacılık Bilgi Bildirimi) gerektirmeden tamir edildi.

Sıcak hava dalgası geliyor: Türkiye'de termometreler 40 dereceyi gösterecek Sıcak hava dalgası geliyor: Türkiye'de termometreler 40 dereceyi gösterecek

Olay, ciddi bir durum olarak değerlendirilerek soruşturma süreci başlatıldı.