Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde Temmuz Ayında Emekliye Büyük Zam İddiası: Seyyanen Zam ve Refah Payı Gündemde

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Süper Lig'in 32. haftasından itibaren yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) atamalarını duyurdu. Yapılan açıklamada, ligin kritik maçlarında yabancı VAR hakemlerinin görev alacağı belirtildi.

TFF'nin son dakika açıklamasına göre, UEFA ve Avrupa'nın beş ülke federasyonu ile yapılan görüşmeler sonucunda, Türkiye'de yabancı VAR hakemi uygulamasının başlatılmasına karar verildi. Bu uygulama ile Süper Lig'in 32. haftasından lig sonuna kadar olan süreçte, haftanın önemli maçlarında yabancı VAR hakemlerinin görev alacağı ifade edildi.

TFF'nin sadece Avrupa'nın üst düzey liglerinde bulunan İtalya, İspanya, Almanya, Hollanda ve Portekiz futbol federasyonlarına yaptığı VAR talebi, ilgili federasyonlar tarafından kabul edildi. Bu kapsamda, Türkiye'deki kritik müsabakalarda yabancı VAR hakemlerinin görev alması kararlaştırıldı.

Yabancı VAR hakemlerinin iletişim dili olarak Türkçe ve İngilizce kullanılacak. Bu nedenle, VAR hakemleriyle iletişim kuracak olan AVAR, AVAR 2 ve VAR Destekçisi (VAR Support) gibi görevlilerin de İngilizce diline hakim olmaları gerekecek.

Trendyol Süper Lig'in 32. haftasında yapılacak maçlarda yabancı VAR hakemi ataması yapılacak. Bu kararla birlikte, ligdeki müsabakalarda yabancı VAR hakemlerinin ilk kez görev alması bekleniyor.

Trendyol Süper Lig'in 32. haftasında yabancı Video Yardımcı Hakemi (VAR) ataması yapılacak maçlar şu şekilde:

  • MKE Ankaragücü - Gaziantep Futbol Kulübü A.Ş.
  • Vavacars Fatih Karagümrük - Fenerbahçe A.Ş.
  • Corendon Alanyaspor- Galatasaray A.Ş