2024 Yılı Sulama Tesisleri İşletme ve Bakım Ücret Tarifelerine İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete'de yer alarak 1 Ocak'tan geçerli olmak üzere uygulamaya alındı.

BAKIM ÜCRETİ ALINACAK TESİSLER

Bu kapsamda, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü adı altında faaliyet gösteren Ağrı'da Eleşkirt, Tunceli'de Akpazar, Elazığ'da Kuzuova, Van'da Van ve Gürpınar tesisleri ile yüklenici firmalar tarafından yürütülen Bursa'da Dağdibi, İzmir'de Rahmanlar, Adana'da İmamoğlu 4. kısım ve Meletmez, Erzurum'da Kirazlı, Elazığ'da Kanatlı, Diyarbakır'da Başlar, Kayseri'de Bünyan Sarıoğlan, Şanlıurfa'da Viranşehir 1. ve 2. kademe, Şanlıurfa'da Mardin Ceylanpınar ovaları 2. ve 3. kısım, Sivas'ta Nevruz, Gümüşhane'de Sadak ve Günbatur, Kastamonu'da Bezirgan Hazım Kılıç, Çay ve Hasanlı, Çanakkale'de Taşoluk sulama tesisleri için kesinleşen tarifelere göre işletme ve bakım ücretleri talep edilecek.

HER BİRİ İÇİN AYRI AYRI KESİLECEK
Bu yıl sulama tesisleri işletme ve bakım ücret tarifeleri, 30 başlık altında bitki türü ve sera için dekar başına 43 lira ile 1858 lira arasında fiyat biçilecek. 1000 metreküp su ücreti, 43 lira ile 690 lira arasında uygulanacak.

İşletme ve bakım ücreti, her bitkinin sene içindeki yetişme süresine göre belirlenecek. Bu sepeten dolayı bir yıl içinde aynı parsele, biri sonlandıktan sonra yeni tohum atıldığında, bu bitkilerin her biri için ayrı ayrı işletme ve bakım ücreti kesilecek.

Yıllık işletme ve bakım ücretleri, sulama sayısına bakılmaksızın, sulanan parsel sahibinden, kiracı veya ortakçıdan alınacak.

BAKIM ÜCRETİ KONUSUNDA UYGULANACAK İNDİRİMLER

Bir sene içerisinde aynı parsele biri sonlandıktan sonra diğer bitki ekildiğinde, bir önceki bitkinin sulanmış olması koşuluyla ondan sonra toprağa atılan bitkiler için işletme ve bakım ücreti yüzde 20 indirim geçerli olmayı sürdürecek.

Sahte MİT görevlisini jandarma yakaladı Sahte MİT görevlisini jandarma yakaladı

Çiftçilerin sürekli olarak kendi motopomplarıyla suladıkları bitkiler (yağmurlama ve damla sulama dahil) için işletme ve bakım ücreti yüzde 50 indirimli yapılacak.