Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) ulaşan başıboş sokak köpekleri ile ilgili düzenlemenin taslağındaki maddeler ortaya çıktı. Taslağa göre, ilk hamlede hayvanların sahiplendirilmesi hedeflenecek ve uyutulma ilk aşamada düşünülmeyecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Eğer sahiplendirmeyi başarabilirsek, bir sonraki adıma da ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz" dedi.

AK Parti'den Yeni Düzenleme Hazırlığı

AK Parti, sokak hayvanlarıyla ilgili yeni düzenleme için Hayvanları Koruma Kanunu'nda değişikliğe hazırlanırken, Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, taslak çalışmanın Meclis'e sunulduğunu bildirdi. Bakan Tunç, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, "Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı bir taslak çalışması yapmıştı. Ve bu taslak çalışması Meclis grubumuza intikal ettirildi. Milletvekillerimiz elbette bunu değerlendireceklerdir. Hayvanları koruma noktasındaki kararlılığımızı sürdürüyoruz" dedi.

Adalet Bakanı'ndan Açıklama

Bakan Tunç, açıklamasının devamında, "Hayvanları Koruma Kanunu çıkaran bir iktidarız. Sonrasında yine hayvanları korumayla ilgili araştırma komisyonu kurulmuştu. O komisyonun tavsiye kararları doğrultusunda birtakım düzenlemeler yapmıştık. Hayvanları Koruma Kanunu'nda 'evcil hayvan', 'sahipsiz hayvan' gibi tanımlar netleştirilmişti ve hayvanlara eziyet edenlere yönelik cezaları artırmıştık. Bu anlamda, hayvanları koruma konusundaki hassasiyetimiz devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor

Taslak Metindeki Dikkat Çeken Maddeler

Sokak köpekleriyle ilgili düzenlemenin taslak metninde şu ifadeler yer aldı:

  • Sokak köpeklerinin bakımı ve kısırlaştırması belediyelerin sorumluluğunda olacak.
  • Sahiplendirme teşvik edilecek, çip takma zorunlu hale getirilecek ve sahiplerine ağır para cezaları uygulanacak.
  • Barınak yapımı, kısırlaştırma ve bakım belediye uhdesinde olacak.
  • Belediyeler görevini yapmazsa, İller Bankası'ndan aldığı paraların bir kısmı kesilecek.
  • Sahiplendirilme esas olacak, tüm köpeklere çip takılacak.
  • Köpek sahipleri köpeklerine sahip çıkmazsa ağır para cezaları getirilecek.
  • Sahibi olmayan köpeklerin kaydı belediyede olacak.
  • Uyutulma ilk planda düşünülmeyecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Eğer Bunu Başarabilirsek..."

Sokak köpeklerine yönelik düzenlemeyle ilgili tartışmalar devam ederken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan dikkat çeken bir açıklama geldi. Parti grubunda konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, "Mevzuatta yapacağımız değişiklikle sahipsiz köpeklerin sahiplenilmesini amaçlıyoruz. Bu değişiklikteki yegane hedefimiz budur. Hazırlıkları devam eden kanun teklifiyle köpek bakımevi olmayan yerlerde hemen bakımevleri kurulacak. Sahipsiz hayvanlar bu bakımevlerinde tutulacak. Ayrıca sahiplenilmeleri için kampanyalar yapılacak. Sahiplenilen hayvanlar kısırlaştırılacak, aşılanacak ve çip takılarak sahibine teslim edilecek, bundan sonra da çok sıkı takip edilecek. Biz istiyoruz ki barınaklara alınan tüm hayvanlar sahiplenilsin. Özellikle hayvan severlerimizin bu süreçte, barınaklardaki köpekleri sahiplenmek suretiyle daha fazla sorumluluk alacaklarına inanıyoruz. Aynı şekilde belediyelerin, kanunun kendilerine yüklediği görevleri en güzel şekilde yerine getirerek, sürece olumlu katkı sağlamasını bekliyoruz. Eğer bunu başarabilirsek, bir sonraki adıma da ihtiyaç kalmayacağını düşünüyoruz. Böylece, bu önemli sorunu hep birlikte, en geniş mutabakatla, milletimizin arzu ve beklentileri yönünde çözmüş olacağız" ifadelerini kullandı.