Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) kademeli bir şekilde başlattığı 4 dersten başarısız olanların sınıf tekrarı yapacağı uygulama, 9. sınıfa giden öğrencilerle başladı. Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, telafi sınavlarının yapılabileceğine dair mesajlar verdi.

MEB’in lise öğrencilerine kademeli bir şekilde başlattığı bu uygulama, özellikle 9. sınıfta sınıfta kalan öğrenci sayısının fazla olması nedeniyle telafi sınavlarının gündeme gelmesine neden oldu.

Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı: İşgal ve İhlaller Teyit Edildi Uluslararası Adalet Divanı'ndan İsrail Kararı: İşgal ve İhlaller Teyit Edildi

Sınıf Tekrarı ile İlgili İşlemler Tamamlanmadı

Bakan Yusuf Tekin, sınıf tekrarıyla ilgili işlemlerin henüz tamamlanmadığını, karne sürecinin bitmiş olmasının bu anlamda telafi niteliğindeki süreçlerin tamamlandığı anlamına gelmeyeceğini belirtti.

Bayram Sonrasında Netleşecek

Telafi sınavlarının yapılıp yapılmayacağı, bayram sonrasında sınıfta kalan öğrenci sayısına göre netlik kazanacak. Eğitim danışmanları ve öğretmenler, sınıf tekrarının doğru bir karar olduğunu savunsa da, öğrenciler telafi sınavlarının gündeme gelmesini bekliyor.

Eğitim Danışmanı Nur Erdem Özeren, "Üniversitelerdeki bütünleme sistemi gibi öğrencilerin aklı başına sonradan gelmesi ve konuyu ele alması için telafi, bir kurtuluş yöntemidir. Bu nedenle telafi şeklini buna göre ayarlamak gerekir" dedi.

Devamsızlığı Olan Öğrenciye Af Yok

30 günden fazla devamsızlığı bulunan öğrencilerin başarısız sayılarak sınıf tekrarı yapıldığını belirten Özeren, bu konuda herhangi bir affın gündemde olmadığını söyledi. Bakan Yusuf Tekin de devamsızlık affı ile ilgili herhangi bir düzenleme yapmayı düşünmediklerini belirterek, "Devamsızlıkla ilgili herhangi bir af ya da benzeri düzenleme yapmayı düşünmüyoruz" dedi.