Türkiye'de hava sıcaklıklarının bugün itibarıyla kuzey ve iç kesimlerde birkaç derece düşmesi bekleniyor. Rize ile Artvin'in kıyı kesimlerinde çok kuvvetli, Ordu, Giresun ve Trabzon'un iç kesimlerinde ise kuvvetli yağış bekleniyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Özdemirci, haftanın hava tahminine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Merkez Bankası'ndan KKM Faiz Oranlarına Düzenleme Merkez Bankası'ndan KKM Faiz Oranlarına Düzenleme

Mevsim Normalleri Civarına Düşecek

Özdemirci, mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıkların kuzey ve iç kesimlerde birkaç derece düşerek mevsim normalleri civarına geleceğini belirtti. "Hafta içi yurdun güney ve batı kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde seyretmeye devam edecek sıcaklıklar, hafta sonu itibarıyla tüm yurtta yeniden mevsim normallerinin üzerine çıkacak," dedi.

Yağış Uyarıları

Özdemirci, yurdun bazı bölgelerinde görülecek yağışlara ilişkin de şu uyarılarda bulundu:

  • Kuzeydoğu Kesimleri: Sabah saatlerinden itibaren kısa süreli kuvvetli yağışlar.
  • Orta Karadeniz Kıyıları, Sinop Çevreleri, Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun Kuzeydoğusu ve Hakkari Çevreleri: Gök gürültülü sağanak yağış.
  • Rize ve Artvin'in Kıyı Kesimleri: Çok kuvvetli yağış.
  • Ordu, Giresun ve Trabzon'un İç Kesimleri: Kuvvetli yağış.

Bu yağışlarda sel, su baskını, yıldırım ve yerel dolu olaylarının görülebileceği tahmin ediliyor.

Diğer Bölgelerde Hava Durumu

Özdemirci, yurdun diğer bölgelerinde havanın parçalı ve az bulutlu olacağını söyledi. Marmara ve Doğu Anadolu için kuvvetli rüzgar uyarısında bulunan Özdemirci, bugün Marmara Bölgesi'nde kuzeydoğulu yönlerden, Doğu Anadolu'nun batısında ise kuzeyli yönlerden kuvvetli rüzgar beklendiğini dile getirdi.

Haftalık Yağış Beklentileri

  • Perşembe: Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde, daha çok dağlık bölgelerde yağış.
  • Cuma: Göller Yöresi, Afyonkarahisar ve Denizli çevrelerinde kısa süreli sağanak.
  • Cumartesi: Ülkenin kuzeydoğusunda, Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusu ve Artvin'in ilçelerinde yağışlar. Akdeniz'de Toroslar mevkisinde sağanak geçişleri.
  • Pazar: Ülkenin kuzeydoğusunda, Orta ve Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda aralıklarla sağanaklar.

Üç Büyük İlin Hava Tahmini

Özdemirci, Ankara, İstanbul ve İzmir'de hafta içinde yağış beklentisi olmadığını belirterek, sıcaklıkların İstanbul'da 29-30, Ankara'da 31-34, İzmir'de 33-37 derece arasında değişeceğini bildirdi.