SGK müfettişleri, 2024 yılında sahte sigorta yaptırarak emekli olan yaklaşık 50.000 kişiyi belirledi. Bu kişiler, bayramdan sonra maaşlarını alamayacak ve yasal işlemlerle karşı karşıya kalacak. SGK yetkilileri, emeklilik maaşlarının haksız yere alınmasını önlemek amacıyla geniş çaplı bir inceleme başlattı.

EYT sonrası maaş yükü arttı, incelemeler hızlandı

EYT düzenlemesi sonrasında Türkiye'deki emekli sayısı 16 milyon seviyelerine ulaştı. Artan maaş yükü nedeniyle SGK, sahte sigorta ile emekli olanları daha yakından izlemeye aldı. Sahte sigorta yöntemine başvuranların emekli maaşları kesilirken, ödenmiş olan maaşların da faiziyle geri ödenmesi isteniyor.

Ölen yakından maaş almak için boşananlar

Sahte sigorta tespiti, iş yerlerinin detaylı incelenmesi ile yapılırken, bazı durumlarda yakın akrabalar tarafından ihbarlar da geliyor. Örneğin, ölen babadan maaş alabilmek için boşanıp birlikte yaşamaya devam edenler SGK tarafından tespit ediliyor. 

50 bin kişinin maaşı yatmayacak

SGK, 2024 yılında sahte sigorta ve usulsüz yöntemlerle emekli olan 50.000 kişiyi tespit etti. Kurban Bayramı sonrasında bu kişilerin maaşları yatırılmayacak ve gerekli yasal işlemler başlatılacak. SGK, bu kişilerin maaşlarını faiziyle geri isteyecek.

DSİ Güncel Alım Başlattı! 1274 Yeni DSİ Personeli Alınacak DSİ Güncel Alım Başlattı! 1274 Yeni DSİ Personeli Alınacak

Sahte sigortanın sonuçları ağır

Sahte sigorta yaptıranlar, sadece maaşlarını kaybetmekle kalmıyor, aynı zamanda ödedikleri primleri ve aldıkları maaşları da faiziyle geri ödemek zorunda kalıyor.