52 yaşındaki sosyal güvenlik uzmanı Özgür Kaya, uzmanlık alanı olduğu sosyal güvenlik konuları hakkında yer aldığı canlı yayınlarla adından sıkça söz ettiriyordu.

Özgür Kaya, ilkokul ve ortaokulu Çavdarhisar ilçesinde bitirdikten sonra askerlik görevini tamamlamak için eğitimine ara vermek zorunda kaldı. Askerliğin ardından görevine başlayan Kaya, eğitimini sürdürebilmek için Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü'ne kaydını gerçekleştirdi. Eğitimine devam ederken özel bir şirkette sosyal işler ve personel departmanında sorumlu olarak  iş tecrübesi edindi.

Tuvalette doğurduğu bebeği çöpe atmıştı, hakim karşısındaki ifadesi kan dondurdu Tuvalette doğurduğu bebeği çöpe atmıştı, hakim karşısındaki ifadesi kan dondurdu

Kısa süreli çalışmalarla eğitimlerini tamamlayan Özgür Kaya, sosyal güvenlik ve iş hukuku konularında çeşitli uzmanlardan dersler aldı. En son olarak, Ali Tezel'in koordinatörlüğünde gerçekleşen kapsamlı Sosyal Güvenlik Uzmanlığı eğitimini sonlandırarak Sosyal Güvenlik Uzmanı unvanını kazanmıştı.