Sosyal Güvenlik Kurumu sosyal medya aracılığı ile kamuoyuna duyurdu. Aylık bağlanıyor. Gerekli şartlar tek tek açıklandı. Emekli olma imkanı tanınıyor. Ayrıca hak sahipleri de ölüm aylığından yararlanabiliyor. Bazı sektörlerde 30 günlük sigorta primi ödenmiyor. Geçici iş kollarında 10 günden az çalışılması durumunda çalışan kişi kalan günlerin primlerini isterse kendisi tamamlayabiliyor.

6111 sayılı Kanunun 51 inci maddesiyle Kanuna eklenen ek 6 ıncı madde ile 1/3/2011 tarihinden itibaren ticari taksi, dolmuş ve benzeri şehir içi toplu taşıma araçlarında çalışanlardan bir veya birden fazla kişi yanında kısmi iş sözleşmesiyle bir ay içinde 10 günden az çalışanlara, kendileri tarafından prim ödemeleri imkanı sağlanıyor. Bu sigortalılar, 5510 sayılı Kanu'nun hizmet akdi kapsamında sigortalı sayılıyor. 

Taksi şoförü 10 günden az çalışmış ise kolay sigorta kapsamında 23 gün prim ödeyip (2016) 30 gün sigortasını tam yatırmış oluyor. Taksi şoförü 10 günden fazla 30 günden az çalışıyor ise sigortası belirlenen gün kadar işvereni tarafından ödeniyor. .Arta kalan günleri şoför kendisi dilerse 30 güne tamamlayabiliyor. 

GEREKLİ ŞARTLAR

CHP'li Öztrak'tan Kılıçdaroğlu'nun seçmen listeleri ile ilgili sözlerine açıklama CHP'li Öztrak'tan Kılıçdaroğlu'nun seçmen listeleri ile ilgili sözlerine açıklama

Hizmet akdi, kendi nam ve hesabına bağımsız çalışmama (tarım da dahil) ve kamu görevlisi olarak çalışmama,

İsteğe bağlı sigortalı olmama,

Banka sandıklarına tabi çalışmama,

Gelir veya aylık almama,

18 yaşını doldurmuş olma,

şartlarını taşımaları gerekmektedir