Kamudanhaber- Özel haber

Murat Kenan Erdem

Yargıtay’ın Sağlık-Sen Kongresini usulsüz bularak kongrenin iptaline karar vermesi, gözleri başta Memur-Sen’e bağlı sendikalar olmak üzere diğer sendikalara çevirdi. Mahkeme kararı ile Genel Başkan Semih Durmuş ve diğer yöneticilerin 27.07.2019 tarihinden bu yana almış oldukları fazla maaşları faizi ile birlikte sendikaya iade etmesi gerektiği öne sürüldü. Yapılan son tüzük kurultayı ile sendika şube başkanlarının maaşlarında da değişikliğe gidildiyse; bu durumda, şube başkanlarının da aldıkları maaşları yasal faizi ile birlikte geri ödemeleri gerekecektir.

Sitemizde son iki yıldır yaptığımız haberlerde, Alev Alatlı’nın “Aslolan helalleşmek olmalıdır. Helalleşmek mahkemede dava kazanmaktan daha üstün olmalıdır. Çünkü her yasal hak helal değildir ve olamaz. Yasaların tanıdığı haklardan insanlık veya Allah adına feragat etmenin garipsenmediği bir yeni düzen getirmek zorundayız.” sözlerine atıfda bulunarak sendikalarımıza çağrıda bulunmuştuk.

Sendikalarımıza yaptığımız çağrıda: “Bu alınan maaşlar, yasal olabilir ama yapılacak bir tüzük değişikliği ile bundan feragat etmek mümkün… Ülkenin içinden geçtiği bu sıkıntılı dönemi de göz önünde bulundurarak; gelirinin tamamı devletimizin memurlarımıza ödediği toplu sözleşme ikramiyesinden yapılan kesintilerle oluşan sendika bütçelerinden alınan astronomik maaşlardan bir an önce feragat edilmelidir. Bir memurun aldığı kadar maaşla yetinilmelidir. Diğer türlüsü yakışmıyor. Güven kaybına neden oluyor.” demiştik.

Son iki yıldır yaptığımız çağrılara:

Eğitim-İş’ sendikası twiter hesabından “YÖNETİCİSİ ZENGİNLEŞEN SENDİKA OLMAYACAĞIZ.” başlıklı açıklama yaparak: “Yöneticileri zenginleşen sendika olmadık, olmayacağız. Mesleğimizi yaparken aldığımız ücreti almaya devam edeceğiz!” paylaşımı ile cevap vermişti.

Eğitim-Sen ise “ Vazgeçilmez ilkemizdir! Eğitim Sen tüzüğü madde 59: Görevleri süresince aylık ve öteki özlük haklarını, bulundukları kadro ve derecenin hak ettikleri toplamını geçmeyecek şekilde sendikadan alırlar. Huzur aidatı vb isimler altında hiçbir ayrımcı uygulamayı kabul etmeyiz.’’ açıklaması yapmıştı. Diğer sendikalardan ise bir ses çıkmamıştı.  

Bugün gelinen noktada Yargıtay’ın verdiği karar sonrası alınan astronomik maaşların yasal boyutunda da sıkıntılar olabileceği ortaya çıktı. Yargıtay’ın Sağlık-Sen Kongresini usulsüz bularak kongrenin iptaline karar vermesinden sonra gözler başta Memur-Sen’e bağlı sendikalar olmak üzere diğer sendikalar çevrildi. Memur-Sen’e bağlı sendikaların neredeyse tamamında 2019 yılında tüzük değişikliğine gidilerek profesyonel sendikacı maaşları yeniden düzenlenmişti.

Kamuoyu şimdi şu soruların cevabını arıyor:

Acaba diğer sendikalarda kongreler ve tüzük kurultayları usulüne uygun bir şekilde gerçekleşti mi? Yoksa diğer sendika kongrelerinde de bir usule aykırılık söz konusu mu?

Eğer diğer sendikaların kongreleri ve tüzük kurultaylarında da usule aykırılık söz konusu ise bu sendikaların genel merkez yöneticileri ve şube başkanlarının son 3-4 yıllık maaşlarını yasal faiziyle birlikte geri ödemeleri gerekecek mi?

Biz buradan çağrımızı bir kez daha yineleyelim. İçinde yaşadığımız ekonomik krizde; kamuoyunda rahatsızlık oluşturacak seviyedeki astronomik profesyonel sendikacı maaşları, sivil toplum örgütü olarak sendikalarda çürümeye yol açtığı gibi siyaset kurumuna da sosyal maliyet çıkarmaktadır. Gelin tüzük kurultaylarınızı toplayın. Temsil ettiğiniz kesimlerin yaşam standartlarında yaşamaya devam edin. Onlar gibi yaşayın. Onlarla empati kurun. Onları anlayın. Kamudaki görevinizden aldığınız kadar maaşla yetinin…

Ziraat Bankası faizsiz,84 ay vadeli, ilk yıl geri ödemesiz 150 bin TL kredi verecek Ziraat Bankası faizsiz,84 ay vadeli, ilk yıl geri ödemesiz 150 bin TL kredi verecek

Fazlası yasal olarak hakkınız olsa bile - ki Yargıtay’ın Sağlık-Sen kararıyla o konuda da sıkıntı olabileceği görüldü- kamuoyunda hem kendinizin hem de temsil ettiğiniz yapıların kurumsal kimliğinin daha fazla yıpranmasına izin vermeyin.

Eğer doğruysa bugünkü haberler de iddia edildiği gibi 45.208 TL genel başkan maaşı -ki buna konfederasyondan alınan huzur hakkı dâhil değil- ve vali maaşının üzerindeki 24.015 TL’lik şube başkan maaşı kamu vicdanında onarılmaz yaralar açıyor. Vali’nin emrindeki bir çalışan validen fazla maaş alıyor…

Sitemiz tekziplere açıktır. Her zaman ki gibi sitemize gönderilen maaş bordrolarını yayınlamaya hazırız. Ötesi lafügüzaf…

 

YASAL UYARI: Yayınlanan haberin tüm hakları MYZ DİJİTAL MEDYA Grubu'na aittir. Kaynak gösterilse dahi haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Kamudanhaber.Net'i Twitter'dan takip etmek için tıklayınız

Kamudanhaber.Net'i Facebook'tan takip etmek için tıklayınız

KAMUDANHABER TELEGRAM KANALI İÇİN: https://t.me/kamudanhabersitesi