Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, seçimler için oluşturulan takvimin üzerinde adım adım ilerleniyor.

Bu kapsamda, propaganda serbestliği ve bazı seçim yasakları, seçim gününden önceki 10'uncu gün olan 21 Mart Perşembe sabahı başlayacak olup ve seçim gününden önceki gün saat 18.00'de son bulacak.

Açık alanlarda, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan güneşin doğmasına kadar toplu olarak sözlü propaganda gerçekleştirilmeyecek.

Toplanma alanları, okullarda, kışla, karargah, ordugah gibi askeri bina ve tesislerle askeri mahfillerde ve kamu hizmeti görülen diğer noktalarda kapalı yer toplantısı yasağı sürecek.

Seçimde yer alan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, 30 Mart 2024 saat 18.00'e kadar, yazılı basında ilan ve reklam yoluyla veya internet adresi oluşturarak, sözlü, yazılı ve görüntülü propaganda gerçekleştirebilecekler.

Seçim gününden önceki 10 gün içinde yazılı, sözlü ve görsel basın ve yayın araçları ile kamuoyu araştırmaları, anketler, tahminler, bilgi ve iletişim telefonları aracılığıyla mini referandum gibi isimlerle bir siyasi partinin veya adayın lehinde veya aleyhinde ya da vatandaşın oyunu değiştirecek şekilde yayın açılması ve bunların herhangi bir şekilde dağıtıma çıkarılması yasak olacak.

Yüzde 25 Kira Artışı Ne Zaman Bitiyor? Yüzde 25 Kira Artışı Ne Zaman Bitiyor?

Propaganda sürecinin sonuna kadar vatandaşın huzur ve rahatını bozmamak açısıyla açık alanlarda, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonuna kadar hoparlörle propaganda yapılabilecek. Ancak başka bir parti veya bağımsız aday adına açık ya da kapalı alan toplantısı gerçekleştiren saatlerde, bu toplantıların düzenlendiği yer ve binalardan işitilecek ve bu toplantıları rahatsız edecek biçimde hoparlörle propaganda olmayacak.

Siyasi partiler ve bağımsız adaylar, seçim büroları ile açık ve kapalı alan toplantıları ile araçlarında, 30 Mart 2024 saat 18.00'e kadar parti bayrağı, afiş, poster, pankart gibi malzemeleri asabilecek ve taşıyabilecek.

Medya hizmet yetkilileri, 29 Mart 2024 Cuma saat 23.59'a kadar siyasi reklam paylaşabilecekler.