Gram altın, yerel seçimler sonrasında yeni güne değer kazanarak açılış yaptı. Peki altın ve dolarda yeni yükselişler ne zaman olur ? Ata Yatırım Portföy Yönetim Direktörü Samet Zağlı konuyla ilgili bütün ayrıntıları aktardı.

Zağlı konuşmasında şu cümlelere yer verdi:

"ABD’de açıklanan son enflasyon verilerinin FED beklentileri ile uyumlu olması faiz indirimlerine Haziran ayında başlanacağına dair düşünceleri güçlendirdi. Nitekim piyasaların Haziran’da faiz indirimi olmasına biçtikleri ihtimal verinin ardından 59%’dan 70%’e kadar yükseldi. Bu da değerli madene ABD doları karşısında güç kazandırdı. Gram altında gördüğümüz fiyat artışı da altının dolara karşı değer kazanmasının bir sonucu.

Öğretmenini bıçaklayan öğrenci tutuklandı Öğretmenini bıçaklayan öğrenci tutuklandı

"NİSAN AYI SONLARINI BEKLEMEMİZ GEREKİYOR"

Her ne kadar altın son günlerde ABD dolarına karşı güçlü bir seyir seyretse de, seçimin ardından doların TL karşısında değer kaybetmesiyle gram altında da ciddi bir geri çekilme gördük. 2400 TL seviyesi için Nisan ayı sonlarını beklememiz gerekebilir.


"BAYRAM TATİLİNE KADAR SERT HAREKETLER"

BIST100 seçim sonrası işlem gününün ilk saatlerinde zayıf bir görüntü çizse de öğleden sonra toparladığını söyleyebiliriz. Borsada bayram tatiline kadar her iki yönlü sert hareketler görebileceğimizi, tatil sonrasında ise yabancı fon girişleriyle birlikte yönün tekrar yukarı döneceğini düşünüyorum.

"CAZİPLİĞİNİ YİTİRECEK"

Cari açıkta beklenmedik bir sıçrama gerçekleşmezse Dolar/TL’nin mevduat faizlerinin bu kadar yüksek olduğu bir otamda cazipliğini yitireceğini ve yükselişin hız keseceğini düşünüyorum." değerlendirmesini yaptı.