Türkiye, Knight Frank'in her yıl yayınladığı 'Servet Raporu'na göre ultra zenginlerin en hızlı arttığı ülkelerden biri olarak dikkat çekiyor. Bu rapor, dünya genelindeki ekonomik gelişmeleri ve ultra zenginlerin sayısındaki değişimleri analiz ederek, farklı ülkelerin servet trendlerini ortaya koyuyor. Son rapora göre, küresel servet, faiz oranlarının değişimi, ABD ekonomisinin performansı ve hisse senedi piyasalarındaki yükselişle birlikte artış gösterdi. Ultra yüksek net değere sahip bireyler (UHNWI) olarak bilinen ultra zenginlerin sayısı dünya genelinde yüzde 4,2 artarak 626 bin 600 kişinin üzerine çıktı.

Yine Denizbank skandalı! Müşterilerin hesaplarından 205 milyon lira çalındı: 4'ü banka personeli, 8 şüpheli tutuklandı! Yine Denizbank skandalı! Müşterilerin hesaplarından 205 milyon lira çalındı: 4'ü banka personeli, 8 şüpheli tutuklandı!

Türkiye, bu küresel trendin öncülerinden biri olarak öne çıkıyor. 2023 yılında, 30 milyon doların üzerinde servete sahip kişi sayısında Türkiye'de yüzde 9,7'lik bir artış yaşandı. Bu, 2022'de bin 761 olan ultra zengin sayısının, 2023'te bin 932'ye yükselmesi anlamına geliyor. Türkiye'nin bu performansı, özellikle ABD ve Hindistan gibi büyük ekonomilerin ardından dikkate değer bir başarı olarak öne çıkıyor.

Ayrıca, Türkiye ekonomisi 2023 yılında yüzde 4,5 oranında büyüyerek 1 trilyon dolarlık bir büyüklüğe ulaştı. Bu, Türk ekonomisinin tarihsel olarak en yüksek seviyeye ulaşan bir büyüme performansını temsil ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılı gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) 1 trilyon 118 milyar 593 milyon dolara ulaştı. Kişi başına GSYH ise 2023 yılında cari fiyatlarla 307 bin 952 TL, ABD doları cinsinden ise 13 bin 110 olarak hesaplandı. Bu, Türkiye'nin ekonomik büyüme ve refah seviyelerinde önemli bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor.