Van’da sahte alkol tükettikten sonra hastaneye kaldırılan 8 kişiden 4’ü hayatını kaybetti, 4'ünün de görme sorunu yaşayabileceği belirtildi. Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Tatlı, konuya ilişkin "Metil alkol, insan tüketimi için asla uygun olmayan bir kimyasaldır. Kötü niyetli insanlar kötü maliyetli alkol üretmek için bunu alkollü içeceklerin içine katıyorlar. Bu yüzden insanlarımızın hayatı ciddi manada tehdit altındadır" dedi.

Van Emniyet Müdürlüğü ekipleri, gerçekleştirdiği soruşturmayla il dışından getirilen malzemelerle sahte içki hazırlandığını ve 8 kişinin içtiğini tespit etmiş, tespit edilen 6 kişi Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedaviye alınırken, 2 kişi ise evinde ölü bulunmuştu.

Hastanede tedavisi devam eden 6 kişiden 2’sinin ise yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadığı öğrenildi. Dün 2 olan ölü sayısı bugün itibariyle 4’de yükseldi. Tedavisi devam eden diğer şahısların ise görme sorunu yaşayabileceği belirtildi.


'İNSAN TÜKETİMİ İÇİN ASLA UYGUN DEĞİL'
Tedavisi devam edenlerin sağlık durumu hakkında açıklamalarda bulunan Acil Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Tatlı, Van’da ölümle sonuçlanan ciddi metil alkol zehirlenmelerinin yaşandığını belirtti. Metil alkol zehirlenmelerin ciddi halk sağlığı sorunu haline geldiğini ifade eden Dr. Tatlı, “Bu konuda dikkatli olunması gerekiyor. Metil alkol, aslında sanayide kullanılan solventlere katılan bir çeşit kimyasal maddedir. İnsan tüketimi için asla uygun olmayan bir kimyasaldır. Kötü niyetli insanlar kötü maliyetli alkol üretmek için bunu alkollü içeceklerin içine katıyorlar. Bu yüzden insanlarımızın hayatı ciddi manada tehdit altındadır” dedi.

Yunan basınında 'Erdoğan-Miçotakis kavgası' manşeti! Yunan basınında 'Erdoğan-Miçotakis kavgası' manşeti!


'ALKOL İKRAM EDİLDİĞİNDE BANDROLÜ KONTROL EDİN'
Alkollü içeceklerin tüketilmesini asla önermediklerini dile getiren Tatlı, “Tüketenler mutlaka bandrollere dikkat etsin. Arkadaş ortamlarında size alkol sunulduğunda içecekseniz şişenin bandrolüne bakın. Dolayısıyla doğru yerlerde alındığına emin olarak için. Van’da ortaya böyle bir tablo çıktı. Arkadaş ortamında içilen alkolden bir kısmı hayatını kaybederken, bir kısmı ise yoğun bakımındaki hayat mücadelesini sürdürüyor. Görme kaybıyla sonuçlanan klinik tablolar ortaya çıktı. Konu hakkında dikkat edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.