Türkiye'nin önde gelen enerji şirketlerinden 3S Kale Enerji Holding'de üst düzey enerji direktörü olarak çalışan Herkan U.'nun sahte üniversite diploması sunduğu ortaya çıktı. Olay, 16 Eylül 2023 tarihinde gün yüzüne çıktı ve büyük yankı uyandırdı.

Adana'da 4,1 büyüklüğünde deprem Adana'da 4,1 büyüklüğünde deprem

İşe Alım Süreci ve Sahte Diploma

55 yaşındaki Herkan U., 3S Kale Enerji Holding'de yönetici pozisyonu için başvuruda bulundu. Kendini İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği mezunu olarak tanıttı ve holding yöneticileriyle yaptığı görüşmeler sonrasında Türkiye'nin en büyük jeotermal üretim tesisinde enerji direktörü olarak görev yapmasına karar verildi. İşe alım sürecinde Herkan U.'dan diploması talep edildi ve 1994 yılında mezun olduğuna dair bir diploma suretini yöneticilere sundu.

Sahtekarlığın Ortaya Çıkışı

Herkan U.'nun işe başlamasının ardından yapılan güvenlik soruşturması sırasında diplomasının İTÜ'ye sorulması gerekti. İTÜ'den gelen yanıtta, Herkan U.'nun mezun olmadığı bildirildi. Bunun üzerine holding yöneticileri, büyük bir şaşkınlık ve hayal kırıklığı yaşadı. Yapılan araştırmalar sonucunda Herkan U.'nun aslında sadece lise mezunu olduğu ortaya çıktı.

Hukuki Süreç ve İddialar

Herkan U.'nun iş akdi hemen sonlandırıldı ve holding avukatları aracılığıyla savcılığa suç duyurusunda bulunuldu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sunulan şikayet dilekçesinde, holdingin sahte diploma ile yanıltılmaya çalışıldığı ve yüksek maaş nedeniyle yaklaşık 1 milyon lira zarara uğratıldığı belirtildi. Ayrıca, Herkan U.'nun mühendis gibi proje ve raporlar hazırlayarak enerji alanında büyük yanlışlıklara yol açabileceğine dikkat çekildi.

Herkan U.'nun Savunması

Soruşturma kapsamında ifade veren Herkan U., sahte diplomanın yıllar önce bir arkadaşı tarafından şaka amacıyla yapıldığını ve işe girerken sehven evraklar arasına karıştığını iddia etti. Kimseyi kandırmadığını öne süren Herkan U., suçlamaları reddetti.