Prof. Dr. Yaşar, Sahra Çölü'nden gelen demir yüklü kırmızı renkli çöl tozlarını, doğaya hayati besin kaynaklarını sağlıyan ve "tabakalı silikat" olarak adlandırdı. Doğal gübreleme, özellikle mart ayının sonundan nisan ayının son haftasına kadar süren yoğun taşınım döneminde doğayı canlandırıyor.

Tanju Özcan'dan yabancı üniversite öğrencileri için zam kararı Tanju Özcan'dan yabancı üniversite öğrencileri için zam kararı

Sağlık Üzerindeki Etkileri

Çöl tozlarının sağlık üzerindeki etkilerine de değinen Prof. Dr. Yaşar, havada yoğunlaşan polenlerin, özellikle astım ve diğer akciğer hastalıkları olan bireyler için risk oluşturabileceğini belirtti. Bu dönemde yaşanabilecek "bahar alerjisi" semptomlarına karşı, partikül tutucu maskelerin kullanımı da önerdi.

Tarımsal Verimliliği Artırıyor

Çöl tozlarının tarımsal verimlilik üzerindeki olumlu etkileri de vurgulanan bir diğer önemli nokta. Prof. Dr. Yaşar, çöl tozlarının bitki örtüsü ve tarım alanları için önemli bir besin kaynağı olduğunu ve verimliliği artırdığını ifade etti.

Prof. Dr. Yaşar, bu dönemde yaşanacak toz taşınımına karşı özellikle akciğer rahatsızlıkları bulunan bireylerin dikkatli olmaları gerektiğini de belirtti. Kırmızı renkli tabakalı silikat nedeniyle araçların ve açık alanların çamura bulanabileceği, bu nedenle temizlik konusunda da hassasiyet gösterilmesi gerektiğini kaydetti.