Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Adem Kurt açıklamarında, "Ne yazık ki biz raflarda 850 gram ile 1 kilogram arasında bal adı altında ürünler 49-50 TL'ye satıldığını görüyoruz. Bunların bal ile hiç bir alakası yoktur. Bu sene balın üreticiye maliyeti 200 TL'nin altında değil" ifadelerini kullandı.

Arıcılar olarak şuan da üretim için sahada aralıksız olarak faaliyetlerini sürdürdüklerini vurgulayan Mersin Arıcılar Birliği Başkanı Adem Kurt, bu sene sezondan da umutlu olduklarının altını çizdi. En büyük şikayetlerinin ve üretim heveslerini sonlandıran bal olarak piyasaya sürülen glikoz aracılığıyla üretilen ürünler olduğunu belirten Başkan Kurt, gelecekte bu durumun mesleklerinin önüne geçebileceğini ve arıcılığı yok edebileceğine de değindi.

"YAPAY OLARAK ELDE EDİLİYOR"

"Ne yazık ki raflarda bal adı altında satılan arıcılık ve balla hiç alakası olmayan ürünler var" diyerek," Bunlar tamamen hiç bir arı görmeden fabrika ortamında glikoz olarak tabir ettiğimiz ürünlerin içine aromatik madde konularak yapay olarak elde ediliyor. Hiç bir şekilde arıyla alakası yoktur. Bununla ilgili bakanlığımız önlemler almaya çalışıyor ama yeterli değil. Biraz daha acil ve caydırıcı cezaların olduğu bir döneme geçilmesi gerekiyor. Bunlar hem arıcılığı tehdit ediyor hem de tüketicinin sağlığıyla oynuyor" ifadelerine yer verdi.

Bazı bakanlık ve kurumların atama kararları Resmi Gazete'de Bazı bakanlık ve kurumların atama kararları Resmi Gazete'de


"MARKETLER ÜZERİNDEN SATIŞ YAPAN İSİMLER MEVCUT"

Sadece balın kavanoza dolum maliyetinin 25-30 TL aralığında olduğuna vurgu yapan Kurt ," Ne yazık ki biz raflarda 850 gram ile 1 kilogram arasında bal adı altında ürünler 49-50 TL'ye satıldığını görüyoruz. Bunların bal ile hiç bir alakası yoktur. Biz 2023 yılında balın toptan maliyetini çıkardık. O tarihte 125-130 TL bandında bir üretim maliyeti çıkarmıştık. Bu sene 1 kilogram balın üreticiye maliyeti 200 TL'den aşağı değildir. Piyasada 300 TL altında satılıyorsa bunun gerçek balla hiç bir alakası yoktur. Tüketicilerimize tavsiyemiz gerçek bal alacaklarsa mutlaka üretici birlikleri ve üreticiler üzerinden ulaşmalarını tavsiye ederim. Aldıkları ürünün nereden geldiğini kesinlikle araştırmaları lazım. Bir çok bal adı altına marka oluşturulmuş, ambalaj yapmış ve bunu marketler üzerinden satış yapan isimler mevcut. Bunların bir çoğu bal değildir, bu da sektörümüzün kanayan yarasıdır" şeklinde belirtti.