Elazığ'ın Nimri Dağı'nda rivayete göre sadece cücelerin girip altın çıkardığı tüneller bulunuyor. Bölge halkı, bu alanın yetkililer tarafından turizme kazandırılması için çağrıda bulundu.

Eşinin Bir Sözüyle Gözü Dönen Adam, Kadını Boynundan ve Ayaklarından Bağlayıp Darp Etti, Acı Çekişini İzledi Eşinin Bir Sözüyle Gözü Dönen Adam, Kadını Boynundan ve Ayaklarından Bağlayıp Darp Etti, Acı Çekişini İzledi

Keban ilçesindeki Nimri Dağı'nda bulunan ve sadece cücelerin girebildiği tüneller, yıllardır gizemini korumaya devam ediyor. Rivayete göre, yıllar önce Ermeniler tarafından açılan bu tünellerde sadece cüceler çalışarak altın çıkarıyordu. Kimsesiz çocukların ense köklerine vurularak cüce kalmaları sağlanıp bu şekilde tünellerde çalıştırıldığı rivayeti, kulaktan kulağa aktarılarak günümüze kadar ulaştı. Efsaneyi merak edenler ise Nimri Dağı'na çıkarak bu tünelleri görmeye geliyor. Bölge halkı, bu alanların turizme kazandırılması için çalışma yapılmasını istiyor.

"Mağaraların İçerisi Kollara Ayrılıyor"

Rivayet hakkında bilgi veren Fethi Oruç, "Burada Ermenilerin yaşadığı dönemde birçok tünel açılmış. Bu galerilerin özelliği dar olmalarıdır. Rivayete göre, Ermenilerin yaşadığı dönemde burada altın çıkarılıyormuş. Bu da kulaktan kulağa bizim zamanımıza kadar geldi. En büyük özelliği, dediklerine göre burada cüceler çalıştırılıyormuş. Ne kadar doğru, ne kadar yanlış o kadarını bilemiyoruz. Bu mağaralar çok geniş bir alana yayılmış durumda. İlginç mağaralar. Bu mağaraların turizme kazandırılması güzel olur. Vatandaşların bu mağaraları gelip görmelerini istiyoruz. Hakikaten çok ilginç. Efsanelere göre, o dönemlerde kimsesiz çocukların kafataslarına bir işlem yapılıyormuş ve bu nedenle gelişimleri engelleniyormuş. O çocuklar da bu yüzden maden ocaklarında çalıştırılıyormuş" dedi.

Aw235630 04 Min 2Gnd

"Bunlar Sadece Altın Damarını Takip Etmişler"

Duyanların bölgeye giderek görmek istediğini aktaran Oruç, “Bundan önceki yıllarda maden anlamında ekonomik olarak bir şeyler kazanılmış ama bundan sonra da turizme kazandırılabilir. Burada bulunan mağaranın içerisine girdik. İçeride kollara ayrılıyor. Bunlar sadece altın damarını takip etmişler. Yukarısında da aynı mağaradan var, muhtemelen o kısım da havalandırma içindir. Dar ve ilginç bir yer. Babalarımızın ve dedelerimizin çalıştığı maden ocaklarından çok farklı bir yer. Buranın içerisinde ise eğilerek, bazı yerlerde ise sürünerek hareket ediyorsun” diye konuştu.

Aw235630 01 Min Sm8M