Sabit ilerleyiş sürdüren döviz kuru, düşüşe geçen hububat fiyatları, marketlerdeki sabit fiyat programları, indirilen elektrik ve doğalgaz ücretlerine rağmen restoran ve kafelerin zam üstüne zam yapması vatandaşa ağır faturalar çıkarılmasına yol açıyor.

İKİ ÇAY 40 TL, GELEN FATURA 90 TL

  Ülkemizde restoran ve kafelerde yemek öncesindeki masaya önden gelen ürünler için yazılan kuveri, bazı restoranlar faturaya eklemeye başladı. Bazı kafelerde 2 çayın 40 TL olmasına rağmen, kuverle beraber 90 TL gibi fatura veriliyor.

ADİSYONUN YÜZDE 15'İ KURALI GELEBİLİR

  Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, kuver ücretinin yemek öncesi gelen zeytin, ekmek, zeytinyağı ikramlıklar için yazılabileceğini belirterek, "40 TL'lik çay hesabına 50 TL kuver çok çirkin. Açıklanabilir bir tarafı yok. Pasta servisi için de belki küçük bir ücret alabilir ancak bu asla kişi başı 80 TL olmaz" diye konuştu. Türkiye'de kuver ya da servis ücretlerinde bir yasal sınır olmadığını, işletmelerin fiyatları kendilerinin belirlediğini anlatan Demirer, "Buna bir düzenleme getirilebilir. Örneğin, yönetmeliğe 'adisyon ücretinin yüzde 15'ini geçemez' şeklinde bir ibare eklenebilir" dedi.