Emsey Hospital Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Tülin Kendir Koçak, Ramazan ayı boyunca mide rahatsızlıkları yaşayan bireylere çok önemli çözüm yolları ve önerilerde bulundu.

Doktor Koçak, iftarda yemeğin hızlıca tüketilmemesi gerektiğini belirterek: “Oruç sırasında gün boyunca kan şekeri düşüyor, vücut ısısı azalıyor. Bu yüzden üşüme, halsizlik, baş ağrısı gibi sorunlar yaşanabilir. Ramazanda sağlıklı beslenme ayrıca önem taşıyor. Çünkü günlük öğün sayısı azalıyor. Bu nedenle iftarda mideye aşırı yüklenmemek gerekir. Birden yenilen yemek mide şişkinliği ve hazımsızlığa neden olabilir. Bu nedenle iftarda yemeye çorba ile başlayıp biraz bekledikten sonra yemeye kademeli olarak devam edilmeli ve hafif yiyecekler tercih edilmeli” dedi.

Kocak, midede bir rahatsızlığın yaşanmaması için sahurda yenilenlere dikkat edilmesi gerektiğini belirterek: “Sahurda yenilen hamur işleri ve kızartmalar, özellikle de sahurdan sonra tekrar yatıldığı için sabah kalkınca midede ağırlık, ekşime ve yanmaya neden olur. Bu durumu engellemek için sahurda kahvaltı tarzı hafif yiyecekler tüketmek ve besinleri iyi çiğnemek gerekir” dedi.

iftarda-corbadan-sonra-10-dakika-ara-vermek-sindirimi-kolaylastirir

 REFLÜSÜ OLANLAR DOKTORUNA DANIŞMALI

Kocak, “İftarda fazla miktarda ve hazmı zor besinlerin hızlı biçimde tüketilmesi sonucunda mide asit miktarı artar. Bu da kişiler üzerinde ağırlık ve uyku ihtiyacı yaratabilir. Bunun sonucunda da reflü atakları kaçınılmaz hale gelir. Bu yüzden reflü tanısı almış hastalar Ramazandan önce gastroenteroloji uzmanı ile görüşmeli; gerekli tavsiye ve ilaç tedavilerini almalı” diye açıkladı.

Sahura kadar aralıklı olarak yeterli miktarda su içilmesi gerek

Tülin Koçak, sindirim sisteminin sağlıklı çalışabilmesi için su tüketimi ve meyve-sebze tüketimine dikkat çekerek “Ramazan ayında sindirim siteminin düzeninin değişmesi ve barsak hareketlerinin azalması kabızlık sorununun yaşanmasına neden olur. Bu nedenle kontrollü miktarda meyve ve sebze gibi posalı gıdalar tüketilmeli, yeterli su tüketimine özen gösterilmeli. Fakat su miktarının iftarda abartılmayıp zamana yayılması daha doğru olur. Sahura kadar aralıklı olarak yeterli miktarda su içilmesi gerekir. Bol yeşil salata, yine kontrollü miktarda tam tahıllı, çavdarlı veya tam buğdaylı ekmek ve probiyotik yoğurt tüketmeye çalışılmalı” ifadesini kullandı.

su-icmezsek-ne-olr

Sahurdan sonra hemen uyunmamalı

Tülin Koçak: “Reflüsü olanların özellikle de ramazan ayında reflüyü arttıran yağlı, baharatlı yemekler, hamur işleri ve şerbetli ağır tatlılar gibi yiyeceklerden uzak durması gerekir. Ayrıca aşırı kahve ve demli çay, gazlı, şekerli içeceklerin de tüketilmemesi çok önemli. İftarda yemeğe birden yüklenilmemesi gerekir. Kademeli olarak yemeye çorbayla başlanmalı bir süre geçtikten sonra kademeli olarak hafif besinler tüketilmeli. Yemekleri iyi çiğnemeye özen gösterilmeli. Sahurda da yine kahvaltı tarzında hafif yiyecekler tüketilmeli. İftar ve sahurun ardından hemen yatılmaması gerekir, 2-3 saat beklemekte fayda var. Reflü hastalığı için kullanılan ilaçlar doktorun da kontrolü ile iftar ve sahurda alınmalıdır.” diye de ekledi.