İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti İsmailağa Cemaati lideri Hasan Kılıç hayatını kaybetti

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, katıldığı bir canlı yayında yaptığı açıklamalarda Tunceli, Bingöl ve Erzincan gibi illere yönelik deprem uyarısında bulundu. Görür, geçmişte yaşanan 7.2 büyüklüğündeki depremi referans alarak fay hattının periyodunun dolduğunu ifade etti ve İstanbul'da maksimum 7.5 büyüklüğünde bir deprem olabileceğini belirtti.

Prof. Dr. Görür'ün açıklamaları şöyle:

"1999 depremlerinden sonra Kahramanmaraş, Malatya, Çelikhan'a dikkat edilmesi gerektiğini söylerken hiç dikkat edilmedi ve olan oldu. Şimdi o zaman Marmara depremini konuşurken soruyorlardı; 'başka nerede deprem bekliyorsunuz?' Parmağımı kapatıp diyorum ki; Kahramanmaraş yöresinde. Tarih tekerrür ediyor bana şimdi bana sorsanız 'Hocam Marmara'yı konuştuk başka nerede deprem bekliyorsunuz?' Şimdi parmağımı kapatıyorum Tunceli diyorum.

Tunceli'ye dikkat diye feryat ettim, bağırdım. Sağ olsun Tunceli Valisi, anladığım kadarıyla sesimizi duymuş; şu anda ciddi bir faaliyet gösteriyorlar. Bizim yer bilimciler olarak öngörülerimiz var. Şimdi birincisi Erzincan hem de Bingöl Kuzey Anadolu Fayı'nın üzerinde. Yani canlı fayın üzerinde yaşayan 2 kent. Erzincan'da deprem 1939 ve 1990 yıllarında var. Erzincan- Bingöl arasındaki o fayın adına Yedisu Fayı deniyor. O fayda en son deprem 1794, 7.2 büyükküğünde deprem olmuş. Bunun üzerine 250 sene koyarsam bugünlere yaklaşıyor. Dolasıyla periyodu da dolmuş. Bu demektir ki deprem oluşturdu, oluşturacak durumda."

Prof. Dr. Görür, İstanbul'da olası bir depreme ilişkin de uyarılarda bulundu:

"Bu tür küçük depemlerin olması bize genelde Marmara Bölgesi'nin bir gerilim altında olduğunu işaret edebilir. Biz büyük depremi Marmara Denizi'nin içerisinde Kuzey Anadolu Fayı'nın kuzey kolu üzerinde bekliyoruz. Yani 160 kilometre uzunluğundaki fay sisteminin içerisinde Adapazarı Körfezi'nden başlayıp Adapazarı'na kadar giden alan içerisinde bekliyoruz. Dolaysıyla biz Marmara Denizi'nin güneyinde bir deprem beklemiyoruz ama kuzey kolunda beklediğimiz depremin Marmara Denizi'nin güneyini de etkileyeceğini düşünüyoruz."

İstanbul'da maksimum 7.5 büyüklüğünde bir depremin beklediğini belirten Görür, özellikle Adalar Fayı ile Kumburgaz Fayı'nın kırılması durumunda bu depremin gerçekleşebileceğini ifade etti.