Ankara merkezli olarak yürütülen "Smart Trade Coin" adlı kripto varlık alım/satım platformu üzerinden 'Sıfır Risk İle Yüksek Kazanç' vaadiyle nitelikli dolandırıcılık suçu işleyenlere karşı Sibergöz-42 operasyonları gerçekleştirildi. Operasyonlar, 21 ilde eş zamanlı olarak düzenlendi ve uluslararası boyutta bir dolandırıcılık eylemi olduğu tespit edilen 127 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonun detaylarını kamuoyuyla paylaştı. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen operasyonlar kapsamında, Ankara merkezli olarak Antalya, İstanbul, İzmir, Eskişehir, Uşak, Aydın, Muğla, Kütahya, Çorum, Balıkesir, Denizli, Adana, Bursa, Malatya, Tekirdağ, Isparta, Karabük, Konya, Şırnak ve Samsun illerinde operasyonlar düzenlendi.

Mekke'de aşırı sıcaklardan binden fazla hacı hayatını kaybetti Mekke'de aşırı sıcaklardan binden fazla hacı hayatını kaybetti

Operasyonlar sonucunda, 'Smart Trade Coin' adlı kripto varlık alım/satım platformu üzerinden yapılan dolandırıcılık eylemlerinde bir milyar dolar (yaklaşık 32 milyar TL) haksız kazanç elde edildiği belirlendi. 127 şüphelinin yakalandığı operasyonlar sırasında, 1 milyar TL değerinde 177 adet taşınmaz ve 61 adet taşınır mal varlığına, bir adet ruhsatsız tabanca, bir adet kuru sıkı tabanca ve çok sayıda dijital materyale el konuldu.