Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi geçen hafta salı günü 11 bin puan eşiğini geçerek zirveye ulaşmanın ardından haftanın diğer günlerinde ise dibe çöktü. Endeks haftanın son işlem gününde 10661 puana kadar düşüş sergiledi.  

Geçtiğimiz hafta piyasalarda tarihi rekorlar kırdıktan sonra ivmesini aşağıya kaydıranın altın olduğu açıklandı. Ons altın geçtiğimiz hafta pazartesi günü 2450 dolara ulaşmanın ardından gram altında 2540 lira seviyesinde işlem sağlıyordu. Altın fiyatları bu rakamlara ulaştıktan sonra yeniden aşağılarda tamamladı. Öyleyse altın ve borsa neden aşağı bir yön izliyor? 

Dolar/TL ise uzun süredir kriitk seviyelerden alıcı buluyor. Kur birçok kez 32.20 liranın altında fiyatlandı. Peki dolar/TL  önümüzeki süreçte hangi rakamlara ulaşır? 

EN ÖNEMLİ NEDENİ: FAİZ İNDİRİMLERİ

Konuyla ilgili merak edilenleri Ekonomist Hikmet Baydar, açıkladı. Baydar, gram altında düşüşün süreceğine dikkat çekerek o seviyeleri açıkladı. 


Ekonomist Hikmet Baydar’ın açıklamaları şunlar yer alıyor: “Borsa geçen hafta salı günü zirveyi gördükten sonra perşembe ve cuma günleri satış ağırlıklı seyretti. Haftalık bazda yüzde 0.31 oranında bir değer kazancı var.  Geçen hafta diğer enstrümanlara göre kıyasladığımızda borsa tek kazandıran yatırım aracı oldu. Dolar/TL yüzde 0.01, euro/TL yüzde 0.13, gram altın yüzde 2.81 oranında değer kaybetti. Bu yatırım araçları içerisinde borsa son iki günü satış ağırlıklı geçirmesine rağmen haftayı artıda kapatmayı başardı. 

ABD’de ekonomik veriler güçlü gelince ABD Merkez Bankası’na (Fed) ilişkin faiz indirimi beklentileri kasım ayına doğru kaymaya başladı. Fed’den sözlü yönlendirmelerde acele edilmeyeceği havası hakim. Yurt dışında özellikle ABD’de borsada satışlar gerçekleşmeye başlamıştı. Bunun sebebi Fed faiz indirimlerinin kasım ayına ertelenmesiydi. Global satış dalgası içeride borsada son iki gün piyasanın gevşemesine yol açtı. 

'SÜRPRİZ YOK'

İçeride herhangi bir sürpriz yok. Merkez Bankası faizleri değiştirmedi, bu zaten beklenen bir şeydi. Makroihtiyati tedbirler çerçevesinde Merkez Bankası bazı ek tedbirlere gideceğini açıkladı. Türkiye cephesinde bir sürpriz yok. Daha çok ABD verilerinden dolayı, faiz indirimi beklentilerinin belirsiz olması ABD borsalarında olduğu gibi bizde de satışa yol açtı. 


BORSA İÇİN YENİ REKOR GELİR Mİ? 

Evet, bu hafta çok fazla veri var. Yurt içinde büyüme, reel kesim güven endeksi, imalat sanayii, kapasite kullanım oranı, dış ticaret dengesi ve Merkez Bankası’nın Finansal İstikrar Raporu açıklanacak. Bu verilerde olumsuz bir tablo görmediğimiz taktirde önümüzdeki hafta tekrar yukarıyı test edebiliriz. Teknik göstergelerde henüz aşağı sinyalleri yok. Şimdilik yukarı denemelere ‘devam’ diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde tekrar zirve test edilebilir. 

'358 DOLR SEVİYESİNİ GÖREBİLİRİZ'

Yabancı girişleri devam ettiği sürece borsaya dolar bazında bakarak yorum yapmak daha doğru olur.  Çarşamba günü 344 dolar seviyeleri denendi. Şu anda dolar bazlı seviye 331 dolarda. Önümüzdeki süreçte tekrar 344 dolar seviyelerini test edebiliriz. Borsada orta vadede yeni bir negatif veri ile karşılaşmazsak 358 dolar seviyelerini görebiliriz. Bu da borsanın yaklaşık olarak 11460 puan seviyesine yükselmesi demektir. 

'TEKRAR DÜŞEBİLİR'

Daha önce yaptığım açıklamalarda faiz indirimlerinin ötelenmesinin altın fiyatlarını düşürebileceği anlamına geleceğini söylemiştim. Faizler düşürüldüğü zaman altında yükselişi öngörmüştük. Ons altın aşağı sinyalleri verdiğinden burada kritik seviye 2350 dolardır. Bu seviyenin üzerinde tutunamadığı taktirde tekrar 2288 dolar seviyelerine kadar düşebilir. 

ABD'den F-16 tedarikinde imzalar atıldı ABD'den F-16 tedarikinde imzalar atıldı

‘ALTIN VE BORSA İÇİN BİR TEHDİTTİR’ 

Faiz indirimlerinin kasım ayına ötelenmesi altın ve borsa için bir tehdittir. Ons altın 2350 dolar seviyelerinin üzerinde tutunabilirse tekrar yukarı yönlü seviyeleri görebiliriz. Şu an için ons altında orta vadeli göstergelerin yönü aşağı çevirmesi nedeniyle yeni bir olumlu haber gelmezse önümüzdeki 2 hafta içerisinde 2288 dolar seviyelerine kadar gerileme görebiliriz. 

‘DÜŞÜŞ İHTİMALİ DAHA FAZLADIR’ 

Orta vadeli göstergeler aşağı sinyalleri verdiği için düşüş ihtimali daha fazladır. Önümüzdeki günlerde dolar/TL’nin de aşağı yönlü hareket edeceğini düşünürsek gram altının 2360 lira seviyelerine düşme ihtimalinin arttığını söyleyebilirim. Şu anda 2380 lira önemli bir destektir. Gram altının bu seviyeden yükselme ihtimali var. Ancak zayıf kalmaya devam ederse 2360 lira seviyelerini görebiliriz. 

'BASKI DEVAM EDECEKTİR’ 

Sayın Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in belirttiği gibi eğer Merkez Bankası dolarda alıcı olmasaydı daha aşağı hareketleri bekliyor olacaktık. Dolarda yön hala aşağıdır. Merkez Bankası’nın rezervleri düzeltici hareketlerinin büyük etkisinin olduğunu düşünüyorum. Dolar girişi devam ettiği sürece aşağı yönlü baskı devam edecektir. Merkez Bankası dolarda alış pozisyonunu değiştirebilir. Net rezervler 15-20 milyar dolarlara çıkarsa Merkez Bankası dövizin yönünü aşağı doğru bırakabilir. 

Sayın Mehmet Şimşek’ten gelen açıklamalar çok önemliydi. “Açık veya örtülü kur hedefimiz yok” dedi. Dolayısıyla doları herhangi bir yerde tutma hedefi yok. 

Dövizi yukarıda tutucu yönde bir politika izlenmeyeceğini anlıyoruz. Merkez Bankası ihtiyacı olan doları aldıktan sonra piyasadan çekilebilir. Bu da kurun aşağı yönlü hareketinin ivmelenmesi anlamına geliyor. 

‘ENFLASYON VE GRİ LİSTE ÖNEMLİ’ 

Önümüzdeki süreçte enflasyon ve gri liste en önemli konular olacak. Bu konularda sürprizle karşılaşmazsak yabancı girişi devam edebilir. Yabancı girişi ile birlikte Merkez Bankası rezervleri de artar, bununla birlikte dolar/TL’de bir değerlenme görülebilir. O zaman kurda aşağı yönlü baskı devam edebilir. 

DOLAR/TL ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE HANGİ SEVİYELERE ULAŞACAK?

Eğer gri listeden çıkar ve yabancı girişi haziran başı itibarıyla artarak devam ederse, Merkez Bankası pozisyonlarını düzelttikten sonra döviz almaya devam etmezse bu durumda dolar/TL’de 30’un altını görme ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu söyleyebiliriz.” şeklinde konuştu.