Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasaların yakından takip ettiği faiz kararını bugün saat 14.00’te duyuracak. Merkez Bankası'nın geçen düzenlenen toplantısında politika faizini yüzde 50 seviyesinde bırakmıştı. Son zamanlarda dolar/TL ivme tersine kaymıştı. Faiz kararının ardından dolar/TL düşünü sürdürecek mi? Bankalar karar sonrası bir değişiliğe gider mi?

Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor Bakan Tekin: Yapılan iyi şeyler gündeme gelmiyor

'POZİTİF YANSIYABİLİR'

Konuyla ilgili merak edilenlere yanıt veren Ekonomist Tuğba Ekin şu açıklamalarda bulundu: “Merkez Bankası yılın 5. toplantısını 23 Mayıs’ta gerçekleştirecek. Piyasada bir faiz değişikliği beklenmiyor. Yayımlanacak olan karar metni özetinde sterilizasyona ve beklentilere dair detaylar önemli olacak. Yeni karar metninin artan rezervler başta olmak üzere olumlu vurgularla yurt içi piyasaya pozitif yansımasını bekliyoruz.


ÖNÜMÜZDEKİ SÜREÇTE FAİZLER YÜKSELİŞİNİ SÜRDÜRECEK Mİ?

Şu anda yıl sonu enflasyon beklentisi ve bileşik faiz getirisine baktığımızda aslında faiz gelirlerinin enflasyonun üzerinde olduğunu söyleyebiliriz. Fakat makro değişkenler, jeopolitik gelişmeler etkisinde beklentilerin üzerinde seyreden bir enflasyon ile karşılaşırsak faizlerin yeniden güncellenmesi gündeme gelebilir. Fakat mevcut koşullar altında daha fazla para politikası sıkılaşması için açık alan görünmüyor.


DOLAR/TL NASIL BİR YOL İZLEYECEK?

31 Mart seçimlerinden önce ABD dolarının TL karşısında daha fazla değer kazanmaması için rezervlerinden piyasaya 23,6 milyar dolar satışı yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) seçimlerden bu yana piyasadan 41,8 milyar dolar alım yaptı. Böylelikle Merkez Bankası mevcut koşullara göre aldığı pozisyonu değiştirebildiğini, esnek kabiliyette olduğunu gösterdi.

Dolar/TL için hala yıl sonu beklentileri 38 TL seviyesi olarak korunuyor. Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi geçen hafta 9,5 milyar dolar iyileşme kaydetti. 23 Mayıs Perşembe günü ise son rezerv durumunun açıklanmasını bekliyoruz. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in “Piyasadan döviz almasaydık dolar/TL 30'un altına, 20'li rakamlara düşebilirdi. Biz rezerv biriktiriyoruz, rezerv pozisyonumuzu güçlendirmemiz lazım” açıklaması ve artan rezervler piyasada kuru baskıladı diyebiliriz. Devam eden politikalarla kurda sınırlı geri çekilmeler görülse de piyasada 30 TL ve altında fiyatlanma beklentisi bulunmuyor.

Bakan Şimşek, “İhracatçılara her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. TL'de aşırı bir değerlenmeyi de öngörmüyoruz” dedi. Dolayısı ile bu açıklama da kurda agresif bir düşüş beklemeyişimizi destekliyor.


FAİZ İNİDİRİMİ NE ZAMAN OLACAK?

ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinin mevcut şartlarda bu yıl 3 faiz indiriminin mümkün olmayacağı ve enflasyonda daha fazla iyileşme kaydedilmesi gerektiğine yönelik açıklamaları ons altında 2.450 dolar seviyesinden bu yana geri çekilmeyi beraberinde getirdi.

Kısa dönemde ons altın için 2.410 doların gerisinde 2.350 dolar güçlü destek seviyesi olarak takip edilebilir. Gram altın hem onsta yaşanan geri çekilme hem de baskılanan Dolar/TL ile kısa vadede düşüş gösterebilir.

‘YUKARI YÖNLÜ BEKLENTİLER SONLANMADI’

2.500 TL altında 2.440-2.400 TL aralığında güçlü destek seviyesi teknik olarak grafiklerde yer alıyor. Gram altında geri çekimeler kademeli alım fırsatı verebilir. Hala orta uzun vade için ons altın ve gram altında yukarı yönlü beklentiler sonlanmış değil.

BANKALAR KARRA SONRASI BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDER Mİ?

Politika faizinde değişiklik beklemediğimiz gibi kredi ve mevduat faizlerde bir değişiklik beklemiyoruz. Ancak Nisan toplantısı karar metninde düşük tutarlı tasarruf mevduatları ile yüksek tutarlı mevduatlara önerilen faizler arasındaki farkın artarak devam ettiğine vurgu yapılmıştı.

'DEĞİŞİKLİKLER GÖREBİLİRİZ'

Bu noktada faizler konusunda yüksek tutardaki tasarruflara daha yüksek faiz sunulması için minimum zaman uygulaması söz konusu olabilir. Aksi takdirde yüksek tasarruf sahipleri daha çok kazanırken, düşük tasarruf sahipleri pastadan daha az pay alarak düşük gelir grubunda kalmaya devam etmekteler.

Toplantının ardından bankacılık ve kredibilite tarafında likidite sıkılaşmasına yönelik adımlar, zorunlu karşılıklar üzerinde değişiklikler görebiliriz.” şeklinde ifadelerine yer verdi.